"Ak si na pochybách, povedz pravdu." Mark Twain

Založenie púpavového vína

Dôležité je hmotu poriadne vylisovať Dôležité je hmotu poriadne vylisovať

Demižóny opäť zazívali prázdnotou, čo znamená najvyšší čas naštepiť nejakú cukrovú šťavu. Keďže aj tu na Orave už púpavy krásne z jedného dňa na druhý rozkvitli, rozhodnutie padlo na dvadsaťpäťku púpavového vína. Neočakávam, že to bude nejaká extrémne chutná lakocinka, ale predpokladám, že v sebe nápoj obsiahne podstatne viac liečivých látok ako tzv. "púpavový med", čo je v podstate púpavový sirup (na ten sa pozrieme neskôr), o pridanej hodnote C6H12O6 → 2 C2H5OH + 2 CO2 ani nehovoriac ;).

Pri prvom pohári človek pije víno, pri druhom pohári víno pije víno, ale pri treťom už víno pije človeka.Japonské príslovie

Púpavový med je v podstate výluh z púpav, zasladený cukrom a "nakazený" vinnou kultúrou. K tomuto štádiu som sa dnes dostal, takže zatiaľ nečakajte výsledky. Tie relevantné tak najskôr o dva mesiace. Ale poďme na postup. Ako asi vždy, aj tentokrát som sa inými receptami nechal len inšpirovať a prispôsobil som si ich mojej punkerskej povahe :D.

Takže najskôr čo potrebujeme:

 • púpavu :) ...ja som na 25l demižón použil cez 8 litrov namačkaných púpav
 • 6 citrónov
 • 2 čl kyseliny citrónovej
 • 6kg cukru
 • vodu
 • koreniny podľa vlastnej chuti (opäť miesto na moje malé tajomstvo ;)

Postup je vcelku jednoduchý, len trvá pár dní:

 • nazbierame veľa pekne rozkvitnutých púpavových hlavičiek. Zbierame ich dôkladne, vyvarujeme sa poškodeným, nahnitým či inak "čudným" :). Myslime na to, že potrebný objem sú do odmerky dôkladne natlačené hlavičky...nie voľne nasypané.
 • púpavy rozložime na plochu, ideálne veľký stôl. V mojom prípade to bol stôl pingpongový :D. Takto rozložené ich necháme 24 hodín zvädnúť. Počas tej doby povylieza z hlavičiek neuveriteľné množstvo hmyzu. Ten čo najdôkladnejšie oddelíme.
 • odmeriame si púpavu. Počas triedenia ešte vytriasame prípadný hmyz. Pri stole z toho celkom bolí chrbát.
 • púpavu nasypeme do kameninovej nádoby (alebo hocijakého dostatočne veľkého hrnca) spolu s ošúpaným a na kolieska nakrájaným citrónom. Ak máme to šťastie, že sme na našej malej zemeguli zohnali bio citrón, tak nakrájame aj so šupkou.
 • zalejeme vriacou vodou, premiešame a necháme tri dni stáť. Prvotný "puch" nie je nejak extra vábivý. Po prvom dni ale pustia kvety šťavu a s ňou aj peľ, ktorý prerazí "vôňu" zapareného zeleného okvetia.
 • po troch dňoch púpavy vylisujeme (kľudne ručne ako ja...ešte teraz ma z toho ruky bolia :) a teda čo najviac oddelíme vodu, ktorú precedíme cez sitko (prípadne poctivci aj cez kávový filter alebo hustú tkaninu). Tekutina má pomerne tmavú žltohnedú farbu. Podobne ako budú mať aj vaše ruky :).
 • ostatnú vodu (ja som mal 6-7 litrov výluhu a k tomu som dal 12 litrov vody) zahrejeme a zmiešame s cukrom a kyselinou citrónovou. Nalejeme do demižónu a necháme vytemperovať na izbových 20 °C.
 • pridáme tajnú ingredienciu (koreniny, bylinky,...čokoľvek čo vás napadne...ale s rozumom ;)
 • na záver "zaštepime" vinárskymi kvasinkami a posilníme živnou soľou. A samozrejme uzavrieme kvasným uzáverom, ktorý poctivo utesníme plastelínou.

A teraz nám zostáva už len čakať. Malo by nastať búrlivé kvasenie, potom stíchnutie až takmer ukončenie. Vtedy víno stočíme z vrchu, čiže púšťame od hrdla. Následne nastane čas čírenia, kedy sa bude víno na chladnom mieste čistiť od prípadného kalu. Potom ho stočíme do fliaš a môžme konzumovať. Púpavové víno má údajne životnosť 2 až 3 roky. Ale to je podstatne viac ako mala moja prvá medovina ;). Na zdravie, priatelia!

 • Ohodnotiť tento článok:
  (2 hlasov)
 • Zverejnené v kategórii fermentácia
 • Prečítané 12526 krát
Dušan Beláň

Na konci leta 2012 sme sa presťahovali na Oravu, do kraja na úpätí Tatranských štítov. Po dekáde života v Krásavici na Dunaji celkom veľká zmena. Na druhú stranu výzva ako začať žiť iným spôsobom ako je "trend". Presýtený konzumu sa snažíme vystúpiť z rýchlika a rozhliadnúť sa v priestore v ktorom žijeme. Postupný návrat k prirodzenému spôsobu života v nás rozdúchava zmysel bytia. Snažíme sa užívať život smerovaním k prírode. Na týchto stránkach sa chcem venovať prírodným zdrojom, chutnej strave, permakultúre, gazdovským záležitostiam, tradičným remeslám ale aj fermentácii a mnohým iným vidieckym témam.

Webstránka: www.egazda.sk

Galéria fotografií

Viac z tejto kategórie: Oravské vinobranie »

1 komentár

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA