„Manželstvo je ako plavba na kanoe. Muž sedí vpredu a vesluje, žena sedí vzadu, ale kormidluje." príslovie, autor neznámy

Ovsené lievance

Lievance z celozrnnej ovsenej múky Lievance z celozrnnej ovsenej múky
Kone, ktoré ovos dorábajú, najmenej ho dostávajú.ľudová múdrosť

Ovos a hlavne celozrnná ovsená múka sú v našej kuchyni hodne používané. Medzi pomerne obľúbené jedlá z nášho raňajkového menu patria lievance z celozrnnej ovsenej múky.

Výnimočnosť ovsa bude snáď zrejmý z nasledujúcej tabuľky každému: 

Obsah živín v analyzovaných krmivách
krmivo NL T VL BNLV OH
kukurica 87,1 50,4 28,8 816,2 982,6
jačmeň 107,6 24,8 54,1 783,6 970,2
pšenica 134,2 18,4 36,1 787,6 976,3
ovos 166,0 31,7 95,2 669,3 962,2

NL: dusíkaté látky, T: tuk, VL: vláknina, BNLV: bezdusíkaté látky výťažkové, OH: organická hmota (zdroj: Porovnanie energetickej hodnoty zŕn obilnín stanovenej rozdielnymi metódami)

 

Ale dosť bolo teoretizovania :). Ovos je nielen výživný, ale zároveň aj chutný. Jeho výhodou je, že múka v celozrnnom stave nie je vôbec "drsná" ako bežné múky (pšenica, raž,..) ale dosť jemná, takže ju s kľudným svedomím môžete použiť na prípravu palaciniek alebo lievancov. Na Orave, ako som sa niekde dočítal, bol ovos používaný dlhé obdobie aj ako hlavná prísada do chleba. Čas od času s tým aj ja experimentujem, ale ešte som nenašiel správnu rovnováhu s ostatnými ingredienciami, takže "still in progress", "stay tuned" ;).

Do lievancov však používam ovsenú celozrnnú múku ako 100%-nú náhražku bielej múky. Lievance sú pritom veľmi chutné a zároveň výživnejšie a zdravšie ako ich biely súrodenci.

Recept je veľmi jednoduchý:

Najviac sa mi osvedčilo urobiť cesto približne rovnako husté ako palacinkové a nechať ho v chladničke cez noc odstáť. Múka v mlieku "zapučí" a cesto zhustne tak, že ho častokrát musím potom ešte riediť. Niekedy dám miesto jedného vajíčka na daný objem pre istotu dve. Veľmi dôležitým faktorom dobrých lievancov je správne rozpálená panvica. Táto časť chce jednoducho poriadnu prax. Samého ma niekedy hneď zrána sporák rozčuľuje nepodarkami ktoré za jeho pomoci vytváram, ale po chvíli sa teplota ustáli a už idú lievance jedna radosť. Vďaka sóde dostaneme do lievancov bublinky. Tu som si však všimol, že raz sa podaria, inokedy sa zlievajú. Asi to chce aj u mňa ešte podstatne dlhšiu prax. Tak či onak, vyskúšajte nahrádzať bielu múku celozrnnou ovsenou. Určite neobanujete vynikajúcu chuť a krok ku zdravšej strave. Podobne ako lievance môžete robiť aj spomínané palacinky. Len tie sú podstatne citlivejšie na správnu konzistenciu cesta, takže som ich v jedálničku postupne pretransformoval na lievance :).

 

 • Ohodnotiť tento článok:
  (1 hlas)
 • Zverejnené v kategórii varenie
 • Prečítané 4680 krát
Dušan Beláň

Na konci leta 2012 sme sa presťahovali na Oravu, do kraja na úpätí Tatranských štítov. Po dekáde života v Krásavici na Dunaji celkom veľká zmena. Na druhú stranu výzva ako začať žiť iným spôsobom ako je "trend". Presýtený konzumu sa snažíme vystúpiť z rýchlika a rozhliadnúť sa v priestore v ktorom žijeme. Postupný návrat k prirodzenému spôsobu života v nás rozdúchava zmysel bytia. Snažíme sa užívať život smerovaním k prírode. Na týchto stránkach sa chcem venovať prírodným zdrojom, chutnej strave, permakultúre, gazdovským záležitostiam, tradičným remeslám ale aj fermentácii a mnohým iným vidieckym témam.

Webstránka: www.egazda.sk

1 komentár

 • Sisuell

  Sisuell

  Odkaz na komentáre nedeľa, 12. máj 2013, 19:25

  Tieto lievance sa jednoducho nedá nemilovať! Vždy sa na Oravu do penziónu tešíme, a raňajky s týmito lievancami si nevieme vynachváliť! Gurmánske špecialitky, aké pripravujú pre nás domáci sú neopísateľné, vždy s láskou pripravené.
  Ovsená múka dodáva lievancom úžasnú, akoby orieškovú chuť. Tešíme sa z receptu, hneď si aj ideme namiešať cesto a na raňajôčky pripraviť naše milované lievance, aby sme si spomienky na skvelé dni na Orave pripomínali čo najdlhšie...

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA