"Neignoruj ľudí, ktorí ťa trápia iba svojim správaním. Ignoruj ich aj vo svojich myšlienkach. Pre teba neexistujú. Si slobodný." poučenie, Čirokovia

Oravské vinobranie

Trnkové víno spod Skorušiny v limitovanej edícii Trnkové víno spod Skorušiny v limitovanej edícii
Ironie je, že se celý večer něčím posilujeme a nakonec se nedokážeme postavit na nohy.Jiří Novák

Názov tohto príspevku nie je zrovna logický, ale páčil sa mi :). V decembri minulého roka som sa rozhodol založiť základ trnkového vína. Nie je to nič zložité. Najťažšou časťou je, samozrejme, nazbieranie ovocného základu pre náš nápoj.

Trnky začíname zbierať po prvých mrazoch. Čím viac krát necháme bobule prejsť mrazom, tým lepšie. Vďaka mrazom sa totiž naruší bunková štruktúra dužiny a tým v nej začnú prebiehať nové procesy pri ktorých vznikajú mimo iné aj cukry. Práve tieto cukry sú dôležité na to, aby sme získali kvalitné trnkové víno ktoré obsahuje alkohol prekvasený práve z trnkových cukrov a nielen z cukrov umelo do základu dodaných.

Ale poďme pekne od začiatku. Čo na výrobu trnkového vína potrebujeme. V prvom rade je to kvasná nádoba. Jej veľkosť závisí samozrejme od toho, koľko základu chceme dať kvasiť a teda v konečnom dôsledku koľko vína chceme v závere stočiť (aspoň približne, keďže percentuálne množstvo sa bude líšiť na základe rôznych faktorov - mne zatiaľ viac-menej neznámych). Pokiaľ nemáme demižón, môžme ho zakúpiť za pomerne rozumné peniaze na internetových bazároch. Pre komfortnú prácu by som určite neriešil nejaké alternatívne kvasné nádoby, duplovane nie plastové. Takže pekne krásne si zoťenieme demižónik. Pre začiatok môžme aj 5 litrový z lacného talianského vína. Osobne ale doporučujem rovno začať s 25, 35 či rovno 50 litrovým.

Receptov na výrobu trnkového vína je veľa. Osobne by som rád nasledujúcu sezónu vyskúšal aj nejaký iný. Minulý rok som, tak ako to robím zvyčajne, zlúčil viaceré recepty do svojeho vlastného.

Na kvasný základ 50 l demižónu teda potrebujeme:

 • 10-12 litrov niekoľkokrát premrznutých trniek (aj s kôstkami)
 • cca 25 litrov vody - ideálne studničkovej
 • 6-10 kg cukru (stolové vs. dezertné) - dal som 7
 • podla receptu 60g kyseliny citrónovej (nedával som)
 • 1 sáčok vinných kvasiniek
 • 1 sáčok živnej soli

Postup:

 • trnky opatrne premyjeme vo vode a necháme poriadne odtiecť vodu
 • postupne ich všetky ručne roztlačíme a hádžeme do vypareného demižónu (vylejeme do neho kanvicu vriacej vody a na 10 minút uzavrieme)
 • podľa veľkosti hrnca postupne rozpúšťame cukor vo vode a takúto tekutinu nalievame do demižónu
 • dolejeme zvyšok vody a v prípade, že sme rozpúšťali cukor v zohrievanej vode, necháme tekutinu vytemperovať na izbovú teplotu
 • do nálože vsypeme kvasinky a živnú soľ (môžme ich jednotlivo rozpustiť v malom množstve vody)
 • uzavrieme kvasným uzáverom a necháme kvasiť. To trvá 1-2 mesiace. Po prvých dňoch nastane tzv. "búrlivé" kvasenie, ktoré po pár týždňoch ustane. Všetko v závislosti od cukornatosti trniek. Kamarátovi naposledy kvasilo víno tuším 4 mesiace
 • keď bublanie ustane tak na bublinku za 5-10 minút, stočíme ho z výšky a opäť uzavrieme kvasným uzáverom. Uložíme do pivnice alebo inej chladnej miestnosti.
 • postupne po mesiaci či viac sa víno tzv. "vyčírí", čiže kal sa usadí na dne. Takéto víno opäť stočíme, tentokrát zo spodu, čiže opatrne berieme víno z vrchnej časti a spúšťame ho na dno čistého demižónu. Takéto víno môžme rovno nafľaškovať alebo skladovať vo väčšom plnom demižóne s pevným uzáverom.
 • v prípade fľaškovania pevne uzatvárame fľašky korkovými uzávermi. Ja som uzáver ešte zazichroval plastelínou

Úplne na koniec som si ešte vytvoril a dal vytlačiť etikety. Keď by už víno nie, tak minimálne ja som si ich zaslúžil ;). Samotné víno vyšlo pomerne silné, rubínovej ale čírej farby s podmanivou vôňou. Z celého množstva vyšlo 19 sedemdecových fliaš. Na dne pred druhým stočením bolo hodne veľa kalu (asi tretina objemu), takže zostal aj nejaký "materiál" na podlievanie hovädzinky. V prípade, že sa vám víno chuťovo nevydarí, vždy ho môžete perfektne využiť v kuchyni. Ale o tom už niekedy na budúce.

 

 • Ohodnotiť tento článok:
  (7 hlasov)
 • Zverejnené v kategórii fermentácia
 • Prečítané 18205 krát
Dušan Beláň

Na konci leta 2012 sme sa presťahovali na Oravu, do kraja na úpätí Tatranských štítov. Po dekáde života v Krásavici na Dunaji celkom veľká zmena. Na druhú stranu výzva ako začať žiť iným spôsobom ako je "trend". Presýtený konzumu sa snažíme vystúpiť z rýchlika a rozhliadnúť sa v priestore v ktorom žijeme. Postupný návrat k prirodzenému spôsobu života v nás rozdúchava zmysel bytia. Snažíme sa užívať život smerovaním k prírode. Na týchto stránkach sa chcem venovať prírodným zdrojom, chutnej strave, permakultúre, gazdovským záležitostiam, tradičným remeslám ale aj fermentácii a mnohým iným vidieckym témam.

Webstránka: www.egazda.sk

Galéria fotografií

2 komentáre

 • Rado Vranák

  Rado Vranák

  Odkaz na komentáre nedeľa, 05. január 2014, 09:39

  Zdrávím
  Keďže máme zimu takú aká je včera sme z bratom boli nazbierať pár trniek a
  dnes chceme založiť svoje prvé vínko podľa tvojho receptu :D . Sami sme zvedavý čo s toho bude.

 • Dušan

  Dušan

  Odkaz na komentáre nedeľa, 19. január 2014, 02:58

  Super Rado. Mam radost. Mne tentokrat vyslo len do 25 litroveho demizona v celkom vysokom pomere so sipkami. Tak som tiez zvedavy :)

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA