„Každý, komu sa dobre darí a má úspech, musel o niečom snívať." Posledná Hviezda, Maricopo

Polievanie "zdola"

Polievame do vyhĺbenej jamky, čím neoplachujeme koreňovú sústavu Polievame do vyhĺbenej jamky, čím neoplachujeme koreňovú sústavu

Dnes ma navštívila moja nepísaná záhradnícka mentorka. Je to úžasná babička odvedľa, ktorej nosím pre statok zbytky z kuchyne. Ona mi na oplátku nosí vajíčka, zabíjačkové špeciality a...čo je pre mňa veľmi veľmi dôležité, cenné rady - skúsenosti na nezaplatenie.

Tak tu bola aj dnes, pretože som jej sľúbil nejaké sadenice paradajok a paprík. Skontrolovala moju "záhradku" a hneď ma aj pekne krásne dodžubala, že to mám nasadené príliš husto a že tým pádom hrozí, že nebudem mať nič ani z paprík ani z paradajok. Vtedy mi začalo svitať, že to bude dôvod, prečo sadenice po troch pri sebe idú do výšky a hustoty tak pomaly. Každopádne som ihneď vzal lopatku a pustil som sa do redukcie. Rovnako som preriedil aj papričky, ktoré som vysadil viaceré k sebe, kde viditeľne niektoré nevládali a zároveň "zdržovali" tú najsilnejšiu.

Čo však pokladám za najzaujímavejšiu informáciu dneška, je už titulkované "polievanie zdola". Myšlienka stavia na teórii, že pri klasickom polievaní rastlín krhlou v okolí stonky dochádza v zemi k "omývaniu" koreňovej sústavy, čo má za následok spomalenie vývinu. Má to svoju logiku. Tetuška zlatá mi poradila, že si mám vyhĺbiť vedľa rastliniek jamy a zalievať kvetináče do nich. To isté platí samozrejme aj v prípade sadeníc v zemi. Vtedy som si spomenul, že som si uložil z internetu jeden obrázok, na ktorom bol podobným spôsobom riešený zalievací systém z PET fľašky. Tak som daný obrázok vyhľadal a "fintu" som použil v jednom z mojich obrovských kvetináčov. Len v jednom preto, že som mal dopitú len jednu minerálku ;). Určite aspoň do tých najväčších ešte takúto fľašku vložím. Ja som systém trošku modifikoval a dal som fľašku do zeme naopak s tým, že som odrezal dno a tým pádom mám zjednodušené "triafanie" sa do nádržky. V druhom kvetináči to možno urobím tak ako na obrázku a aspoň uvidím, ako je to lepšie.

Dôležité pri vytvorení "diery" je fakt, že nemôže dosahovať dna kvetináča, pretože nám voda jednoducho vytečie spodnými otvormi na odtekanie prebytočnej vody. Preto davajte pozor, aby ste mali určité množstvo hliny na spodku. Dobrým znamením je, keď sa počas zalievania voda chvíľu v jame drži. Znamená to, že postupne presakuje z boku ku koreňom. V tomto smere má fľaška výhodu, že z nej voda presakuje ku hline pomalšie a tak nemá čas vytiecť von.

Takýmto spôsobom sa zem v podstate prevlhčí od spodu a nedochádza ku gravitačnému obmývaniu koreňov. Druhá vec čo ma napadla, že pravdepodobne z tohto systému budú mať väčšiu radosť aj dážďovky, ktoré som do kvetináčov nasadil. Uvidíme. Určite je to ale zaujímavý a jednoduchý zlepšovák. Ak máte s niečim podobným skúsenosti, budem rád, keď sa o ne podelíte s nami v diskusii pod článkom.

 • Ohodnotiť tento článok:
  (5 hlasov)
 • Zverejnené v kategórii pestovanie
 • Prečítané 14979 krát
Dušan Beláň

Na konci leta 2012 sme sa presťahovali na Oravu, do kraja na úpätí Tatranských štítov. Po dekáde života v Krásavici na Dunaji celkom veľká zmena. Na druhú stranu výzva ako začať žiť iným spôsobom ako je "trend". Presýtený konzumu sa snažíme vystúpiť z rýchlika a rozhliadnúť sa v priestore v ktorom žijeme. Postupný návrat k prirodzenému spôsobu života v nás rozdúchava zmysel bytia. Snažíme sa užívať život smerovaním k prírode. Na týchto stránkach sa chcem venovať prírodným zdrojom, chutnej strave, permakultúre, gazdovským záležitostiam, tradičným remeslám ale aj fermentácii a mnohým iným vidieckym témam.

Webstránka: www.egazda.sk

Galéria fotografií

View the embedded image gallery online at:
http://egazda.sk/item/17-polievanie-zdola#sigProGalleriaf77eba42bb
Viac z tejto kategórie: « Chilli - prvé skúsenosti

1 komentár

 • Janka

  Janka

  Odkaz na komentáre štvrtok, 30. január 2014, 08:06

  :) Mozem potvrdit - ja som minuly rok pouzila k cukete... Zltli mi listy a schli a bolo to z toho, ze bola tak rozrastena, ze ked som ju polievala, tak sa to dostavalo aj na listy a tie sa spalili. Supla som takuto PETku ku korenu a bol pokoj :) Zacala aj ocividne lepsie prospievat :)
  Ale k rajcinam som to teda este neskusila :) tam som zatial aplikovala iba polievacie "misky" (nahrnutie zeme okolo korena do tvaru misky, aby sa tam drzalo viac vody pri polievani). A musim povedat, ze milnuly rok sme mali mega urodu :D ale to asi vsetci, ze? ;)
  Buduci rok urcite vyskusam aj k rajcinam, lebo misky bolo treba obnovovat, kedze som cas od casu rozrusila prisusok (okopavala :)). S PETkami by to mohlo byt pohodlnejsie ;) DIk za typ a vela zdaru pri pestovani... ;)
  J.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA