„Kulturnost je nátěrem, který lze snadno rozpustit v alkoholu.“ George Bernard Shaw

Nátierka z medvedieho cesnaku

Cesnak medvedí ako silné antiseptikum (aj) na vnútorné použitie Cesnak medvedí ako silné antiseptikum (aj) na vnútorné použitie

Čas na zber medvedieho cesnaku. Dokonca už aj na podhorí sa pod snehom dá nájsť :). A s ním prichádza jarná očista tela (i ducha). Pred zberom som mal jediný motív: pesto. Po zbere neboli výhliadky širšie. Vzhľadom na to, že som ho natlačil do tašky celkom požehnane, začal som premýšľať, čo iné by sa z neho dalo ešte urobiť. Inšpirovaný výrobkami Alnatura, som sa rozhodol trošku zaexperimentovať.

Aj chlap mocný ako medveď, má určité slabiny.ľudová múdrosť

A teda že nápad na recept to bol veľmi jednoduchý (a ako vždy, priestor na ďalšie experimentovanie):

 • slušné množstvo listov medvedieho cesnaku
 • olivový olej
 • soľ (!)
 • syr typu parmezán
 • tofu
 • údený ovčí syr
 • hrsť orechov (vlašské alebo lieskovce..alebo akékoľvek iné)

K soli menšia poznámka...soľte na záver, keďže parmezán je hodne slaný. Ja som prisolil na začiatku a tak je nutné podotknúť, že takúto pomazánku je treba podávať výhradne k pivu ;).

Postup je veľmi jednoduchý: Všetko spolu rozmixujeme. Syry nakrájajme a namrvme na čo najmenšie kúsky, olej dolievame podľa potreby. Osobne, keby som mal, tak tam cvrknem aj trošku citrónovej šťavy. Ale nebola, takže tentokrát bez.

Ak sa Vám nechce vyťahovať mixér, tak si pochutíte aj na chlebe s bryndzou a na jemno nakrájanými čerstvými lístkami cesnaku. Taktiež pochúťka. Nebojte sa experimentovať, vziať si na pomoc akúkoľvek zeleninku, maslo, koreniny, akýkoľvek iný syr...všetko podľa vlastnej chuti. Základ je dostať do seba množstvo medvedieho cesnaku a nechať ho v sebe blahodárne pôsobiť. 

 

P.S.: Medzičasom som naložil čast nasekaných listov aj do vodky. Ďalšie dám ešte zamraziť a cez víkend možno zaexperimentujem aj s nejakou bravčovinkou. Dobrú chuť, priatelia!

 • Ohodnotiť tento článok:
  (1 hlas)
 • Zverejnené v kategórii varenie
 • Prečítané 5529 krát
Dušan Beláň

Na konci leta 2012 sme sa presťahovali na Oravu, do kraja na úpätí Tatranských štítov. Po dekáde života v Krásavici na Dunaji celkom veľká zmena. Na druhú stranu výzva ako začať žiť iným spôsobom ako je "trend". Presýtený konzumu sa snažíme vystúpiť z rýchlika a rozhliadnúť sa v priestore v ktorom žijeme. Postupný návrat k prirodzenému spôsobu života v nás rozdúchava zmysel bytia. Snažíme sa užívať život smerovaním k prírode. Na týchto stránkach sa chcem venovať prírodným zdrojom, chutnej strave, permakultúre, gazdovským záležitostiam, tradičným remeslám ale aj fermentácii a mnohým iným vidieckym témam.

Webstránka: www.egazda.sk

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA