„Povinnosťou muža je založiť oheň, úlohou ženy je ho udržovať."  príslovie, Pima

Púpavienky na tanieri

Tento článok sa venuje púpave. Ale bude to úplne iný odvar ako púpavová limonáda alebo púpavové víno. Bude o jej jedlých častiach.

Púpavienka, žltý kvet, ako ty len krášliš svet! Deti z teba vence pletú, spievajú si: Jar už je tu!Žužu

Jasné! To, že lístky púpavy je najlepšie hodiť do smoothie na jarnú očistu, to vedia všetci racio nadšenci. Takisto aj to, že koreň púpavy sa dá nasucho opražiť, pomlieť a je z neho kávovina ako čakanka, to tiež všetci vedia. Toto sú v eko-bio komunite také známe veci ako u ortodoxných mäsožravcov presný pomer bravčového a hovädzieho v klobáse.

Ale keď na minulotýždňovom kurze permakultúry Jozef vyhlásil, že niekoľko kvetov púpavy predstavuje dennú dávku lecitínu pre človeka a Zuzka na to, že stonka púpavy je výborná pre cukrovkárov, to už pritiahlo aj moju pozornost. Je táto informácia z rovnakej kategórie ako odporúčanie použiť lavór octu na zrušenie účinku chem trails? Alebo všetko je pravda, len sa to akurát nedostalo do kuchárskych knižiek, lebo na kulinárskom výslní vela tých burin nie je?

V duchu môjho najoblúbenejšieho krestanského „Všetko skúmajte, dobrého sa držte!" som sa rozhodla to preskúmať. Zahŕňam aj slepú vzorku, môj nič netušiaci manžel.

Celý názov púpavy je púpava lekárska, ciže prvý sense- check prešiel. Čo je označené ako lekárske je predsa zdraviu prospešné.

Dnešný obed: zelený listový šalát s 15 nasekanými púpavovými stonkami, jedným zelerom, nasucho opraženými slnecnicovými semienkami s jemnou olejovou zálievkou s oreganom  a pečená cvikla v balzamiku s púpavovými kvetmi.

A ako je to s tým využitím púpavy? Stonka púpavy, stvol, je odporúčaná nielen na výrobu píštalky, ale stimuluje aj produkciu inzulínu a tým udržiava hladinu cukru nízku. Kvety obsahujú lecitín, ktorý je dôležitý pri funkcii mozgu… Chápeme sa, hej?

Výsledok slepej vzorky: “hmmm, famózne, ďakujem”.  Výborne, púpava postupuje do ďalšieho kola.  

Tento článok nemá ambíciu preveriť silu nášho priateľstva. Stací, ak vás inšpiruje k novým pohladom na veci tisíckrát napozerané tými istými očami. A aspoň nabudúce,  keď v spoločnosti príde reč na to, ako chutí púpava, tromfnete všetkých detailami a receptom.

Dospásania lúk, priatelia!

(tí, ktorí trávite velkonočné sviatky pokresťansky, tak Dospasenia!)

  • Ohodnotiť tento článok:
    (2 hlasov)
  • Zverejnené v kategórii varenie
  • Prečítané 4975 krát
Žužu Harvišová

Som insitná gazdninka, začínajúci záhradkár a nadšenec všetkého eko-bio-racio. Mám rada prírodu, hlavne vtipy o zvieratkách. V živote prikladám význam len (pre mňa) dôležitým veciam. Môj manžel hovorí, že som super. Už moja vysokoškolská prezývka "Mrkva" ma predurčila k sympatiám a podpore pre tento projekt. 

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA