"Ak si na pochybách, povedz pravdu." Mark Twain

(Nielen) prepeličie vajíčka nakladané vo vínnom pikantériu

Vajíčka môžete kľudne zmiešať..nepobijú sa :) Vajíčka môžete kľudne zmiešať..nepobijú sa :)

Znáša vám hydina kvantum vajíčok a vy neviete čo s nimi? Skúste si vyrobiť pochúťku a originálny darček v jednom.

Ani vtáča, čo sa vyliahlo z vajca, hneď nelieta; až keď mu narastú krídla, vzlietne.Hildegarda z Bingenu

Z hydinárskej farmy v Liesku som si doniesol za vedierko prepeličích vajíčok. Vôbec som netušil čo s nimi urobím, keďže s nimi som bral aj paletku slepačích. Teta spomínala, že ich zvykne uvariť na tvrdo a naložiť do nálevu. Tak som si taký nálev vymyslel:

  • bile víno a ocot v pomere 2:1 (použil som nedopité biele z Topolčianok...vôbec netuším z akej odrody
  • soľ a cukor
  • rôzne koreniny: chilli, bobkový list, horčičné semeno, farebné korenie, borievky, koriander,...
  • cesnak a zázvor

Víno a ocot som zmiešal dokopy, prisypal trochu cukru a soli. Na prudkom ohni som tekutinu priviedol rýchlo do varu. Následne som prisypal koreniny a nakrájaný cesnak so zázvorom. Takto som to 5-6 minút nechal pomaly variť. Na tvrdo uvarené vajíčka som ošúpal (pri tých prepeličích je to zábavný tréning trpezlivosti) a naukladal do čistých pohárov s klipovým uzáverom (nie je nutný). Uvarenú tekutinu som porozlieval na vajíčka a koreniny som v pomere k objemu porozdeľoval do pohárov. Uzavrieť, nechať vychladnúť a vložiť do chladničky. Po pár dňoch už len vyberať a konzumovať s chlebom, maslom, šunkou, nakrájanou klobásou, syrmi a podobne. Vo vhodnej nádobe ozdobenej sedliackym štýlom si môžete pripraviť originálny a chutný darček. Vôbec netuším akú to má trvanlivosť, ale myslím že uchovávané v chlade to môže vydržať pomerne dlho. Prepeličie vajíčka majú surové podstatne dlhšiu trvanlivosť ako slepačie. Uvarené by v chladničke mohli vydržať kľudne pár mesiacov.

Poznámka na záver: Počas varenia tekutiny vás vôňa v kuchyni bude tlačiť do použitia klinčekov a škorice. Nepodľahnite jej! :)

  • Ohodnotiť tento článok:
    (0 hlasov)
  • Zverejnené v kategórii varenie
  • Prečítané 13274 krát
Dušan Beláň

Na konci leta 2012 sme sa presťahovali na Oravu, do kraja na úpätí Tatranských štítov. Po dekáde života v Krásavici na Dunaji celkom veľká zmena. Na druhú stranu výzva ako začať žiť iným spôsobom ako je "trend". Presýtený konzumu sa snažíme vystúpiť z rýchlika a rozhliadnúť sa v priestore v ktorom žijeme. Postupný návrat k prirodzenému spôsobu života v nás rozdúchava zmysel bytia. Snažíme sa užívať život smerovaním k prírode. Na týchto stránkach sa chcem venovať prírodným zdrojom, chutnej strave, permakultúre, gazdovským záležitostiam, tradičným remeslám ale aj fermentácii a mnohým iným vidieckym témam.

Webstránka: www.egazda.sk
Viac z tejto kategórie: « Púpavienky na tanieri

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA