"Vedomosti nepoužívané sú vedomosti zneužívané." Old Keyam, Plains Krí

Tisícročné (čierne) vajcia

Nežne poukladané na dno nádoby ;) Nežne poukladané na dno nádoby ;)
Môžete sa prinútiť vložiť jedlo do úst, ale nie mať naň chuť.Boris Filan

Tisícročné, storočné, čierne, miléniové...všetko prívlastky jedla, ktoré by ste nájskôr pomenovali ako "hnusné" či "nechutné". Tak prečo si ich nevyskúšať.

Na recept, ktorý som použil (aj keď s menšími obmenami), ma nasmerovala Zuzka z "A dá se to skvasit?". Podobný recept som našiel aj v jednom slovenskom fóre, len som si nebol istý a chcel som nejaký "relevantnejší" zdroj. Napríklad zdroj písaný v angličtine..ten musí byť zákonite relevantný, všakže? ;). Pôvodný zdroj nájdete tu.

Takže recept po mojich obmenách:

 • 4 hrnčeky silného čierneho čaju (použil som Ahmed Earl Grey, nech to má úroveň ;), čajové lístky som ponechal v náleve
 • šťava z dvoch citrónov
 • hrnček jablčného octu (rád si veci upravujem...a činskym vajciam som chcel dodať šmrnc Oravy ;)
 • hrnček morskej soli
 • 200g pšeničných otrub (ďalšia príchuť Slovenska)
 • popol z tvrdého dreva (z nouze cnost...z ihličnanov som nemal..aký mala, taký dala)

Postup veľmi jednoduchý. Všetky ingrediencie som zmiešal. Začal som tekutými: čaj, citrónová šťava (aj s dužinou) a ocot. Do toho som nasypal soľ. NaCl, kyselina...to proste musí fungovať :). Následne som do toho zamiešal popol. Ten by mal byť údajne zásaditý. Reakcia tomu bola adekvátna. Všetko pekne začalo peniť. Autor zdrojového článku štýlovo obaľuje vajíčka na záver do ryžových otrub ako do šniclu do strúhanky. Ja som otruby zamiešal rovno do "nálevu". Na dne veľkého vedra (po chilli rastlinke) som nechal asi 5-10 cm vrstvu hliny. Na to som začal ukladať obaľované vajíčka. Asi som mal nálev nechať nejakú hodinu presiaknúť, lebo to bolo stále akosi riedke. A možno som len dal veľa čaju. Každopádne mi to nešlo obaľovať tak pekne ako do blata, tak som hmotou vystlal hlinu vo vedierku, na to som naukladal vajíčka a celé som to zalial hmotou - nálevom. Vyšlo mi to na 15 vajíčok. Trošku sa obávam, že to bude málo :D :D :D. No nič, následne som to celé zasypal hrubou vrstvou zeminy, uzavrel a dal do kúta pivnice (chlad, tma a podobná depka). Teraz už len počkať 100 dní, ochutnať a rýchlo napísať článok ;).

 • Ohodnotiť tento článok:
  (1 hlas)
 • Zverejnené v kategórii varenie
 • Prečítané 5299 krát
Dušan Beláň

Na konci leta 2012 sme sa presťahovali na Oravu, do kraja na úpätí Tatranských štítov. Po dekáde života v Krásavici na Dunaji celkom veľká zmena. Na druhú stranu výzva ako začať žiť iným spôsobom ako je "trend". Presýtený konzumu sa snažíme vystúpiť z rýchlika a rozhliadnúť sa v priestore v ktorom žijeme. Postupný návrat k prirodzenému spôsobu života v nás rozdúchava zmysel bytia. Snažíme sa užívať život smerovaním k prírode. Na týchto stránkach sa chcem venovať prírodným zdrojom, chutnej strave, permakultúre, gazdovským záležitostiam, tradičným remeslám ale aj fermentácii a mnohým iným vidieckym témam.

Webstránka: www.egazda.sk

Galéria fotografií

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA