„Povinnosťou muža je založiť oheň, úlohou ženy je ho udržovať."  príslovie, Pima

Robíme všelijaké pest(v)á

Mesiac máj praje insitným gazdinkám a začínajúcim záhradkárom ako ja. Je to recept z kategórie "zdravé, zaujímavé" a tiež super zábavka do kuchyne, lebo človek pri tom vymýšla správne pomery indregiencií a mieša ich rukami ako kedysi na pieskovisku.
A áno, je to zrecyklovaná myšlienka pravého talianskeho pesta.

Každé pesto má niekoľko zložiek a tie stači kombinovať podľa vlastných chutí.

 • zelená: namiesto bazalky použieme listy mladého špenátu, petržlenovú vňať, rukolu, medvedí cesnak, mladý hrášok alebo brokolicu. Asi tak za plnú hrsť.
 • orechová: na originál pesto potrebujeme píniové oriešky, ale výborné sú aj slnečnicové semienka, tekvicové, aj vlašské orechy. Pol šálky.
 • syrová: nastrúhaný tvrdý syr typu grana ako parmezán. Kto je rawfoodista alebo vegán, môže si pridať lahôdkové droždie (nie to, čo sa používa na kysnuté cesto, ale tzv. tebi droždie). Tiež pol šálky.
 • cesnak: jeden alebo dva strúčiky, aby sa chuť orechovo-zelenej masy podporila, a nie precesnakovala
 • čierne korenie, citrónová šťava a soľ podľa chuti

Všetko posekáme v mixéri alebo food procesore, potom zmiešame v miske, olivovým olejom spojíme na konzistenciu pasty. Natrieme na hocičo, čo nám chutí a skonzumujeme s radosťou!

Takáto pomazánka sa dá aj konzervovať. Ale zase, načo? Veď celé leto bude dostatok čerstvých ingrediencií!

 • Ohodnotiť tento článok:
  (3 hlasov)
 • Zverejnené v kategórii varenie
 • Prečítané 3237 krát
Žužu Harvišová

Som insitná gazdninka, začínajúci záhradkár a nadšenec všetkého eko-bio-racio. Mám rada prírodu, hlavne vtipy o zvieratkách. V živote prikladám význam len (pre mňa) dôležitým veciam. Môj manžel hovorí, že som super. Už moja vysokoškolská prezývka "Mrkva" ma predurčila k sympatiám a podpore pre tento projekt. 

1 komentár

 • Jozef

  Jozef

  Odkaz na komentáre utorok, 11. jún 2013, 19:20

  nedavno som podla tohto článku skúsil prvé vlastné pesto s základom s posledným tohtoročným medvedím cesnakom, tvrdým syrom a vlašskými orechmi. bolo to úžasné. Vďaka za inšpiráciu.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA