"Keď nadíde čas tvojej smrti, nebuď ako tí, ktorých srdcia sú plné strachu zo smrti, takže keď príde jej čas, nariekajú a modlia sa, aby ešte chvíľu mohli žiť svoj život ináč. Zaspievaj svoju pieseň smrti a zomieraj ako hrdina vracajúci sa domov." Tecumseh, Šauní

Ani zrno nazmar

Kultivácia suťoviska Kultivácia suťoviska
Strácať je v živote potrebnejšie ako získavať. Zrno nevzklíči, ak neumrie.Boris Leonidovič Pasternak

Predpestoval som trošku viac sadeníc ako by som vôbec mohol potrebovať. A keďže som ich už nemal komu podarovať, rozhodol som sa ich tak nejak na divoko niekde zasadiť. A teda že to nebolo až tak na divoko, o tom si povieme v tomto krátkom príspevku.

V okolí penziónu síce nejaká tá zeleň je, ale poväčšine je to trávnatá plocha alebo výsadba okrasných drevín. Už na konci zimy, keď začínal zliezať sneh, som začal premýšľať ako postaviť základy penziónovej permakultúry. Až predvčerom sa mi však podarilo urobiť sondu do tunajšej zeme. A nastalo sklamanie. V miestach, kde je trávnatá plocha, je navezená stavebná suť, takže sa nedá hovoriť ani o pôde, nieto ešte o úrodnej. Napadlo ma však jednoduché riešenie. Čo keby som v tej suti vyhrabal jamu a použil ju ako nejaký prírodný kvetináč? Slovo dalo slovo, vo fúriku som zmiešal "ulovenú" rašelinu so zakúpeným záhradným substrátom, k tomu som primiešal granulovaný konský hnoj z Hoštíc a výplň bola hotová. 

Podstatná čast problému ma však len čakala. Dobrú hodinu som rýľom doloval z daného miesta na konci tujového živého plota kamene, rozbité tehly a podobný stavebný bordelček. Vytiahol som z jamy za fúrik takejto sute. Vykopanú hlinu som ručne prebral aj od drobných kameňov a použil som ju ako základ, čiže som ňou vyplnil spodnú časť jamy. Na to nasledoval namiešaný substrát. Do neho už šli rovno sadenice paradajok, ktoré sa extrémne snažili dostať za slnkom nášho podkrovného bývania. Povrch som po zasadení ešte zasypal hnedou hlinou z jamy, narezal som palice a výsadba je hotová. Sám som zvedavý, či sa rastlinkám podarí na tomto mieste dostatočne zakoreniť, aby vôbec aj zakvitli. Určite budem informovať.

Ako však vidieť na fotografiách, rastlinky som zasadil hodne na husto, takže mi zostáva len dúfať, že sa koreňmi dostané aj cez suť a čo to si nájdu aj v nej :).

 • Ohodnotiť tento článok:
  (0 hlasov)
 • Zverejnené v kategórii pestovanie
 • Prečítané 3726 krát
Dušan Beláň

Na konci leta 2012 sme sa presťahovali na Oravu, do kraja na úpätí Tatranských štítov. Po dekáde života v Krásavici na Dunaji celkom veľká zmena. Na druhú stranu výzva ako začať žiť iným spôsobom ako je "trend". Presýtený konzumu sa snažíme vystúpiť z rýchlika a rozhliadnúť sa v priestore v ktorom žijeme. Postupný návrat k prirodzenému spôsobu života v nás rozdúchava zmysel bytia. Snažíme sa užívať život smerovaním k prírode. Na týchto stránkach sa chcem venovať prírodným zdrojom, chutnej strave, permakultúre, gazdovským záležitostiam, tradičným remeslám ale aj fermentácii a mnohým iným vidieckym témam.

Webstránka: www.egazda.sk

Galéria fotografií

View the embedded image gallery online at:
http://egazda.sk/item/4-ani-zrno-nazmar#sigProGalleria87b26c22f0
Viac z tejto kategórie: Chilli - prvé skúsenosti »

1 komentár

 • Dušan

  Dušan

  Odkaz na komentáre utorok, 21. máj 2013, 10:32

  Update: Zial, tento externy "kvetinac" je situovany na sever, takze prichadza o vacsinu dennoho svetla. Vrsky sice maju peknu tmavozelenu farbu, ale spodky vybledli. Ale nevzdavame sa! ...uvidime co z toho vzide :)

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA