"Začiatok a koreň všetkého dobra je slasť žalúdka; i múdrosť a vyššie prejavy života na nej závisia..." Ze Samu Epikúros

Zastavme účelovú novelu zákona o "ochrane prírody a krajiny"!

Prvý článok v sekcii "mimo misu". Text je prebratý priamo zo stránky na ktorú odkazuje. Verím, že v nás je ešte štipka zodpovednosti, sily a národnej hrdosti. Štát v ktorom žijeme bol pomaly rozkrádaný. Dnes však nenažranosť niektorých "vyvolených" jedincov naberá neskutočné obrátky. Arogancia s akou s nami zametajú nemá snáď v novodobej histórii obdoby. Kým nebudeme bdelo sledovať ich kroky, zostane po nás napokon len mesačná krajina. Verím v silu prírody. Tá má v rukách silný nástroj - čas. My však ten čas nemáme a preto je na nás ako si ochránime svoj terajší životný priestor, svoju hrdosť a svoju slobodu. Neprivádzajme svoje deti do prostredia, v ktorom by sme my sami žiť nechceli.

Kto žije podľa prírodných zákonov, stane sa šťastným, kto ich posudzuje, nešťastným.Konfucius

Podporte hromadnú pripomienku verejnosti a mimovládnych organizácií k novele zákona o ochrane prírody a krajiny!

Podpisový formulár nájdete na tomto linku.

Oproti súčasnému stavu navrhovaná novela výrazne oslabuje ochranu prírody (všetky CHKO, stovky maloplošných chránených území má vyhlasovať po novom vláda hoci už teraz mešká vyhlásenie zonácie TANAPu, ktoré ako jediné má vláda podľa súčasného zákona povinnosť pripraviť v pevne stanovenom termíne), umožní vyššiu ťažbu v lesoch ako aj drevín mimo nich (umožní sa napríklad bez súhlasu rúbať stromy s obvodom 80 cm, t.j. priemerom 25 cm, teda dvakrát viac ako je to dnes), a zbytočne komplikuje prácu sprievodcom, pracujúcim na propagácii našej prírody v chránených územiach a neúmerne ich byrokraticky zaťažuje namiesto toho aby podporila prácu ľudí, ktorí môžu Slovensku šíriť dobré meno.
Novela je pripravená narýchlo a bez širokej diskusie. Výsledkom je chaotický návrh zákona, ktorý odporuje nielen iným zákonom (zákon o poľovníctve) ale aj európskej legislatíve (smernica o biotopoch) a niektoré ustanovenia zákona aj sebe navzájom.

Preto chceme týmto účelovým, narýchlo a nedostatočne pripraveným zmenám zákona zabrániť zaslaním našich pripomienok tak, aby ministerstvo predloženú novelu zákona stiahlo a aby znenie zákona o ochrane prírody a krajiny bolo v súlade s európskou legislatívou ale aj v súlade so základnými zásadami ochrany prírody.

Znenie navrhovanej novely zákona o ochrane prírody a krajiny a hromadnej pripomienky je možné skontrolovať a podporiť aj na webstránke Portálu právnych predpisov:
https://lt.justice.gov.sk/Public/MassReviewSupportByUser.aspx?instEID=-1&matEID=6206&mrEID=308126
Hromadnú pripomienku v tvare na vytlačenie si môžete stiahnuť na adrese http://www.ekoforum.sk/peticia/hromadna-pripomienka-priroda/

Čím vyšší počet podpisov je potrebné nazbierať na akceptovanie našej pripomienky do 13.6.2013. Čím viac podporovateľov sa pripojí k tejto hromadnej pripomienke a preukáže svoj nesúhlas so súčasným smerovaním v ochrane prírody, tým väčšiu šancu na zastavenie tejto novely budeme mať a tým väčšiu šancu na presadenie pozitívnych zmien.

Za Vašu podporu ďakujeme!

Zástupcovia verejnosti:
Ing. Juraj Lukáč, Lesoochranárske zoskupenie VLK
Mgr. Jozef Ridzoň, Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko
Mgr. Ján Gúgh, PhD., Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko
Ing. Boris Maderič, Ochrana dravcov na Slovensku
Marián Jasík, PRALES, o. z.

...a v neposledom rade ja a ďalšie generácie Slovákov.

Autor fotografií: Juraj Lukáč

  • Ohodnotiť tento článok:
    (1 hlas)
  • Zverejnené v kategórii mimo misu
  • Prečítané 2319 krát
Dušan Beláň

Na konci leta 2012 sme sa presťahovali na Oravu, do kraja na úpätí Tatranských štítov. Po dekáde života v Krásavici na Dunaji celkom veľká zmena. Na druhú stranu výzva ako začať žiť iným spôsobom ako je "trend". Presýtený konzumu sa snažíme vystúpiť z rýchlika a rozhliadnúť sa v priestore v ktorom žijeme. Postupný návrat k prirodzenému spôsobu života v nás rozdúchava zmysel bytia. Snažíme sa užívať život smerovaním k prírode. Na týchto stránkach sa chcem venovať prírodným zdrojom, chutnej strave, permakultúre, gazdovským záležitostiam, tradičným remeslám ale aj fermentácii a mnohým iným vidieckym témam.

Webstránka: www.egazda.sk

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA