„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." Satanta, Kiowa

Spracuvávame citróny

When life brings you lemons.....

Ďalší tip insitnej gazdinky sa bude týkať citrónov a je určený pre priaznivcov maximálneho využitia zdrojov. Čím menej využíva lokálne zdroje, tým viacej sa stará o to, aby sa z citrónov toho spotrebovalo čo najviac. Ostanú vám len semienka, ktoré si možno posadiť a vyskušat pestovať. A po prečítaní zistíte, že taký citrón je okrem tequilového využitia dobrý aj na zeleninu.
Text obsahuje aj taký malý žartík o trúbe. Použite bio citróny. Sú síce drahšie, ale spotrebujete všetko.

 

Citróny odšťavíme a zo čistej štavy urobíme citrónový sirup s rozmarínom.
(pár vetvičiek rozmarínu šupneme do 1 dcl vody, necháme vrieť asi 5 min aj vychladnúť, nech sa dobre vylúhuje. Osem citrónov odšťavíme, zmiešame s rozmarínom, pridáme 0,5 l vody a 0,5 kg cukru. Precedíme, varíme do rozmiešania cukru a plníme do teplých fliaš. Necháme trúbu sterilizovať na teplote 80°C na 15 min.)

Po odšťavení si z odšťavených citrónových šupiek urobíme tiež sirup, tentokrát s tymiánom.
(pár vetvičiek tymiánu šupneme do 1 dcl vody, necháme vrieť asi 5 min a vychladnúť. Citrónové šupky zalejeme 1 l vody, pridáme 1 kg cukru, prefiltrovanú tymiánú vodu a varíme asi 5 min. Necháme to odstáť cez noc a opäť sterilizujeme.)
Sirupy je možné robiť aj zo sušených byliniek.

Ak nám ešte jedna šupka ostala, nevyhadzujeme ju. Je super odložiť ju do igelitového sáčku do mrazničky a v správnu chvíľu vytiahnuť. Odporúčam nastrúhať najemno (skôr kôru, ale to biele vnútro nevadí) napríklad na akúkoľvek grilovanú zeleninu, na brokolicu na pare alebo na čokoľvek z rýb, na šalát alebo do jogurtu s medom.

Vidíte, po tomto texte naberá úplne nový význam anglické slovné spojenie "When life gives you lemons, ...".

  • Ohodnotiť tento článok:
    (3 hlasov)
  • Zverejnené v kategórii varenie
  • Prečítané 3936 krát
Žužu Harvišová

Som insitná gazdninka, začínajúci záhradkár a nadšenec všetkého eko-bio-racio. Mám rada prírodu, hlavne vtipy o zvieratkách. V živote prikladám význam len (pre mňa) dôležitým veciam. Môj manžel hovorí, že som super. Už moja vysokoškolská prezývka "Mrkva" ma predurčila k sympatiám a podpore pre tento projekt. 

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA