"Človeku sa zdá jeho vlastný život hneď krajší, keď ho prestane porovnávať so životom iných ľudí." Anonym

Spracuvávame citróny

When life brings you lemons.....

Ďalší tip insitnej gazdinky sa bude týkať citrónov a je určený pre priaznivcov maximálneho využitia zdrojov. Čím menej využíva lokálne zdroje, tým viacej sa stará o to, aby sa z citrónov toho spotrebovalo čo najviac. Ostanú vám len semienka, ktoré si možno posadiť a vyskušat pestovať. A po prečítaní zistíte, že taký citrón je okrem tequilového využitia dobrý aj na zeleninu.
Text obsahuje aj taký malý žartík o trúbe. Použite bio citróny. Sú síce drahšie, ale spotrebujete všetko.

 

Citróny odšťavíme a zo čistej štavy urobíme citrónový sirup s rozmarínom.
(pár vetvičiek rozmarínu šupneme do 1 dcl vody, necháme vrieť asi 5 min aj vychladnúť, nech sa dobre vylúhuje. Osem citrónov odšťavíme, zmiešame s rozmarínom, pridáme 0,5 l vody a 0,5 kg cukru. Precedíme, varíme do rozmiešania cukru a plníme do teplých fliaš. Necháme trúbu sterilizovať na teplote 80°C na 15 min.)

Po odšťavení si z odšťavených citrónových šupiek urobíme tiež sirup, tentokrát s tymiánom.
(pár vetvičiek tymiánu šupneme do 1 dcl vody, necháme vrieť asi 5 min a vychladnúť. Citrónové šupky zalejeme 1 l vody, pridáme 1 kg cukru, prefiltrovanú tymiánú vodu a varíme asi 5 min. Necháme to odstáť cez noc a opäť sterilizujeme.)
Sirupy je možné robiť aj zo sušených byliniek.

Ak nám ešte jedna šupka ostala, nevyhadzujeme ju. Je super odložiť ju do igelitového sáčku do mrazničky a v správnu chvíľu vytiahnuť. Odporúčam nastrúhať najemno (skôr kôru, ale to biele vnútro nevadí) napríklad na akúkoľvek grilovanú zeleninu, na brokolicu na pare alebo na čokoľvek z rýb, na šalát alebo do jogurtu s medom.

Vidíte, po tomto texte naberá úplne nový význam anglické slovné spojenie "When life gives you lemons, ...".

  • Ohodnotiť tento článok:
    (3 hlasov)
  • Zverejnené v kategórii varenie
  • Prečítané 3466 krát
Žužu Harvišová

Som insitná gazdninka, začínajúci záhradkár a nadšenec všetkého eko-bio-racio. Mám rada prírodu, hlavne vtipy o zvieratkách. V živote prikladám význam len (pre mňa) dôležitým veciam. Môj manžel hovorí, že som super. Už moja vysokoškolská prezývka "Mrkva" ma predurčila k sympatiám a podpore pre tento projekt. 

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA