„Duch tratí sílu, když starost o vezdejší chléb jej tíží.“ Božena Němcová

De'Longhi Pangourmet vs. ETA Siesta

Sfornatutto Pangourmet De'Longhi Sfornatutto Pangourmet De'Longhi

Od začiatku nášho pôsobenia na penzióne sa snažíme ubytovaným ponúknuť niečo viac ako iní. Jedným zo základných predpokladov spokojného raňajkujúceho zákazníka sú dobrá káva, dobrý čaj...a dobrý chlieb. Na chlieb sme sa zamerali obzvlášť dôkladne a keďže už takmer rok sme chlieb nekupovali, rozhodli sme sa v tom pokračovať aj na penzióne. Zadosťučinením pre nás sú chvíle, keď dostaneme spätnú väzbu od zákazníka s tým, že sme ho inšpirovali ku kúpe domácej pekárne a tak sa následne chce poradiť s receptom, alebo ešte predtým so samotnou kúpou pekárne.

„Chléb je veskrze věc spravedlivá, máslo ne vždy, jedincův kořistnický blahobyt nikdy.“Karel Čapek

Nechcem sa tváriť veľmi fundovane ako odborník na pekárne chleba, tobôž nie na pečenie samotné. Každopádne mám určité skúsenosti s dvomi výrobkami ktoré dokážu piecť chlieb. Schválne som nepoužil spojenie "pekárne chleba", pretože v jednom prípade pôjde o elektrickú trúbu s funkciou miesenia cesta a tiež samotného pečenia chleba. V krátkosti sa pokúsim vysvetliť výhody a nevýhody jednotlivých zariadení z môjho subjektívneho pohľadu.

De´Longhi Pangourmet

Stolná elektrická rúra a pekáreň chleba zároveň. V bodoch výhody a nevýhody:

plusy:

 • nielen pekáreň ale aj rúra na pečenie - riešenie 2v1
 • pečie okrúhly chlieb, čo je pomerne netradičné pri automatických riešeniach
 • pečie aj tortové korpusy (neskúšal som)
 • pomerne jednoduchá obsluha

mínusy:

 • 1 hnietiací hák, čo má za následok (spolu s nízkou miskou) rýchlejší pohyb a častokrát sa stáva, že časť suchšieho cesta vyhodí von z misy (následne pri neodstránení prihára)
 • zle/nedostatočne vysvetlené automatické programy pekárne
 • pomerne hlučné hnietenie
 • fixná výška: pokiaľ urobíte viac cesta alebo vám viac nakysne, môže sa stať, že chlieb z pekárne nevyberiete
 • chýbajúci režim "pečenie chleba" (bez hnietenia a kysnutia)
 • pomerne vysoká cena (cez internet viac ako 200 euro)
 • z troch úrovní "upečenia kôrky" je použiteľná len jedna - tá najnižšia

Tie mínusy by som rád trošku obšírnejšie vysvetlil. Problém s vyhadzovaním cesta je dosť zásadný, pretože vás núti používať "mokrejšie" cesto (teda viac vody v ceste) a zároveň stratíte dôveru v pekáreň, čo má za následok nepoužívanie odloženého štartu či vôbec ponechanie pekárne "bez dozoru" v začiatku hnietenia. Čo sa týka chýbajúceho režimu pečenia chleba, tak sa jedná o smiešny ale celkom fatálny problém. Pokiaľ používate automatické programy, tak je všetko v poriadku. Pokiaľ si však chcete upiecť kváskový chlieb, ktorý požaduje podstatne dlhší čas na kysnutie, máte problém. Za normálnych okolností dáte miesiť, potom kysnúť, zase kysnúť, zase kysnúť...a keď nakysne, tak zvolíte "piecť". V prípade tejto pekárne však nezvolíte "piecť" v režime pekárne ale len v režime elektrickej rúry. Tu však musíte vedieť a ustriehnuť jednotlivé fázy pečenia a teda aj ich teploty a zdroje vyhrievania. Pekáreň totižto v priebehu pečenia mení teplotu podľa toho v akom štádiu pečenie je. Pokiaľ však nepoužívate prerušené pečenie chleba často alebo vám nevadí venovanie pozornosti pečeniu počas celej doby, tak sa s touto "vadou" dá existovať. V opačnom prípade vás to bude hnevať. Čo sa týka úrovní upečenia kôrky, tak aspoň v mojom prípade, aj keď mám upečenú kôrku rád, je druhý a tretí stupeň nepoužiteľný. Aj prvý stupeň častokrát spečie vrch chleba do čierna, čo nie je zrovna košér. Pangourmet má totižto dve výhrevné špirály. Jednu dole a jednu hore. Náležite obe pri pečení chleba aj využíva. Bavíme sa samozrejme o automatických programoch. Máme samozrejme možnosť piecť s vlastným postupom a zvoliť pre pečenie len spodný ohrev. Obávam sa ale, že by bol nedostatočne výkonný. Každopádne to niekedy vyskúšam.

Záverom, De´Longhi Pangourmet je skvelý výrobok, ktorý má svoje chybičky. Uspokojí však aj pomerne náročeného "pekára". Pokiaľ však nepotrebujete elektrickú rúru, tak je to vzhľadom na jeho obstarávaciu cenu zbytočne predimenzované zaiadenie.

ETA Siesta

Druhou pekárňou ktorú naďalej, aj keď sporadicky, používam, je naša prvá pekáreň a to "ETA Siesta". V podstate výhody predchádzajúcej su jej nevýhodami a naopak. Jedine obsluha je možno, vzhľadom na jednoduchosť zariadenia, ešte jednoduchšia ak v prípade De´Longi. Za svoju cenu však ponúka všetko čo potrebujete na pečenie chleba. Niekoľko automatických programov, čiastkové programy ako aj odložený štart. Nestalo sa mi s ňou, že by vyhodila cesto von z misky a pokiaľ som urobil cesto na chlieb nad jej kapacitu, tak som ho bez problémov vytiahol. Taktiež stupeň upečenia funguje perfektne. Nestalo sa ani raz aby bol chlieb pripečený. Cena tejto pekárne je viac než výborná (necelých 70 euro cez internet).

V tomto súboji niet jasného víťaza. Osobne najviac používam na pečenie chleba De´Longhi hlavne preto, že pečie chlieb okrúhly, čo je trošičku imidžové. Na druhú stranu z praktického hľadiska mám rád tvar chleba z klasickej pekárničky, pretože sa lepšie krája a jednotlivé krajce sú "štandardizované". Pokiaľ by som si teda mal vybrať pekáreň na penzión resp. na pečenie chleba pre hostí, siahol by som po talianovi. Pokiaľ len pre vlastnú domácnosť, tak by ma plne uspokojila česká ETA. Na druhú stranu som rád, že pracujem s obomi a viem tak dostať naozaj to, čo požadujem :).

Edit 15/05/2013: Musím doplniť, že Pangourmet začal pri miesení "drnčať". Možno sa vo vnútri niečo uvolnilo. Keď bude čas, pozriem sa mu na črievka :).

Edit 18/05/2013: Ďalšia vec na ktorú som zabudol, časovač Pangourmetu nefunguje úplne dobre. Je tam vždy nejaké oneskorenie. Pokiaľ napríklad nastavím ukončenie na 9.00, tak chlieb sa dopečie niekedy 15 minút neskôr. ETA funguje v poriadku.

 • Ohodnotiť tento článok:
  (0 hlasov)
 • Zverejnené v kategórii technika
 • Prečítané 2795 krát
Dušan Beláň

Na konci leta 2012 sme sa presťahovali na Oravu, do kraja na úpätí Tatranských štítov. Po dekáde života v Krásavici na Dunaji celkom veľká zmena. Na druhú stranu výzva ako začať žiť iným spôsobom ako je "trend". Presýtený konzumu sa snažíme vystúpiť z rýchlika a rozhliadnúť sa v priestore v ktorom žijeme. Postupný návrat k prirodzenému spôsobu života v nás rozdúchava zmysel bytia. Snažíme sa užívať život smerovaním k prírode. Na týchto stránkach sa chcem venovať prírodným zdrojom, chutnej strave, permakultúre, gazdovským záležitostiam, tradičným remeslám ale aj fermentácii a mnohým iným vidieckym témam.

Webstránka: www.egazda.sk

Video

Galéria fotografií

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA