"Ži svoj život tak, aby strach zo smrti nevstúpil do tvojho srdca." Tecumseh, Šauní

Nebojme sa modrákov

Nenechajte sa oklamať. Úplne vpravo je dubáčik :). Nenechajte sa oklamať. Úplne vpravo je dubáčik :).
Huby jedz, ale meno im vedz!autor neznámy

Dnes si povieme pár slov o modrejúcich odrodách hríbov. Jedná sa totižto vo väčšine mne známych prípadov o veľmi chutné a voňavé hríby.

Napriek tomu, že toto leto a jar sme si slniečka na Slovensku užili pomerne málo, hubárska sezóna sa rozbehla do plných otáčok. Mne sa, žiaľ, poradilo vybehnúť na huby len dva krát. V oboch prípadoch hlavnými aktérmi boli krásne vyzerajúce ale mnohých odrádzajúce na reze modrejúce hríby. Preto si dnes o nich povieme pár slov.

Zväčša sa bude jednať o tieto druhy:

V týchto prípadoch sa jedná o výborné jedlé huby. Poväčšine za surova, rovnako ako aj pri nedostatočnej tepelnej úprave, môžu zapríčiniť žalúdočné ťažkosti. Pri dostatočnej úprave, čiže klasickom podusení, prinášajú vynikajúci gurmánsky zážitok. Ľudia sa týchto hríbov boja hlavne preto, že ich považujú za hríby satanské. Jedným zo základných poznávacích prvkov je však nápadne bledý, sivastý až sivo-zelený klobúk. Druhým znakom je baňatý hlúb, ktorý tvarovo hríb satanský veľmi zatraktívňuje. Ľudí vždy odstraší červená farba ktorou v prípade niektorých modrejúcich hríbov disponuje hlúb alebo (aj) spodná strana klobúčika. 

V prípade mojich nálezov sa (myslím) jedná o už zmienený hríb zrnitohlúbikový. Klobúčik má výrazne krásny hnedo plstnatý, dužinu pred rýchlym zmodrením žltkastú. Hlúbik červenkastý. Tu však mám trošku podozrenie, či nejde náhodou o hríb siný, ktorý má hlúbik zdobený akousi sieťkou (typickou napr. pre kozáky), ktorú som na mojom náleze taktiež spozoroval.

Každopádne v mojom prípade sa jednalo o naozaj vynikajúce, chutné a počas prípravy výrazne voňajúce hríby. Modrejúce hríby patria medzi tzv. "čierne" hríby...aspoň podľa rétoriky ruských hubárov. Sú to hríby, ktoré nie sú vhodné na sušenie, pretože černejú. Jedná sa však len o kozmetickú "vadu". Na chuťové kvality to vplyv nemá. Po nakrájaní síce slušne zmodrejú a nevyzerajú tak veľmi vábne. Počas prípravy však toto zafarbenie rýchlo mizne a hríby zostanú atraktívne sítožlté, čo vidieť aj na fotografii dole v galérii. Vôňa, ktorá počas prípravy uniká spod pokrievky, je naozaj unikátna. Chuťovo sa kľudne môže rovnať ostatným "Hríbom". V praženici síce excelujú skôr hubové druhy, ale určite modrákmi nič nepokazíte. Na druhú stranu, dočítal som sa, že sú obzvlášť vhodné do omáčok a polievok. Niekedy vyskúšam.

Verím, že sa modrejúce hríby stanú ozdobou aj vašich košíkov a na vôňu ich spracovania sa budete tešiť cestou z každej dobrej hubačky. 

P.S.: Zďaleka sa nepokladám za znalca húb. Všetky tieto informácie považujte za informatívne a pri akemkoľvek podozrení sa poraďte so odborníkom/znalcom.

  • Ohodnotiť tento článok:
    (12 hlasov)
  • Zverejnené v kategórii varenie
  • Prečítané 41832 krát
Dušan Beláň

Na konci leta 2012 sme sa presťahovali na Oravu, do kraja na úpätí Tatranských štítov. Po dekáde života v Krásavici na Dunaji celkom veľká zmena. Na druhú stranu výzva ako začať žiť iným spôsobom ako je "trend". Presýtený konzumu sa snažíme vystúpiť z rýchlika a rozhliadnúť sa v priestore v ktorom žijeme. Postupný návrat k prirodzenému spôsobu života v nás rozdúchava zmysel bytia. Snažíme sa užívať život smerovaním k prírode. Na týchto stránkach sa chcem venovať prírodným zdrojom, chutnej strave, permakultúre, gazdovským záležitostiam, tradičným remeslám ale aj fermentácii a mnohým iným vidieckym témam.

Webstránka: www.egazda.sk

Galéria fotografií

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA