„Ak ti blaho svojich detí leží na srdci, nechaj, nech skúsia trochu zimy a hladu.“ čínske príslovie

Sušička Concept 1030 digi

Sú dni, keď ide nonstop Sú dni, keď ide nonstop

Nie je účelom tohto blogu robiť akékoľvek recenzie. Tie sú totižto vždy chôdzou po tenkom ľade. Duplovane v prípade, keď daný produkt na stránkach ešte aj predávate ;). Mna sa to netýka a tak sa rád podelím o skúsenosti s výrobkami ktoré používam. Či už k väčšej alebo menšej spokojnosti. Verím, že tým môžem pomôcť nejednému pri rozhodovaní sa.

Dnes sa trochu pobavíme o sušičke potravín. Od jesene minulého roka som po sušičke túžil. Osobne nerád kupujem lacné veci a na tie špičkové mám len málokedy. Pri sušičke som bol preto opatrný a radšej som vyčkával. Veď huby sme na jeseň zbierali v období, keď sa už kúrilo, takže so sušením neboli problémy. A ani ich nebolo ktoviekoľko, aby sa nám ich spracovanie vymykalo spod kontroly.

S príchodom jari však potreba sušičky ešte narástla. Preto som hodil na túto tému reč s priateľmi. Kamarát Vlado Ž. tento problém riešil dávnejšie a jeho požiadavky na sušičku boli obdobné ako moje:

 • termostat (možnosť regulácie teploty)
 • cena do 60 euro

Možnosť regulácie teploty bola kľúčová vlastnosť požadovanej sušičky. Ako sa mi však Vlado posťažoval, nie všetkým sušičkám s termostatom táto regulácia aj prakticky funguje. Konkrétne typ Concept 1020 a Concept 1040 vrátil pre nefungujúcu reguláciu respektíve deklarovanú teplotu či skôr teplotné rozpätie. Jednoducho povedané, po nastavení teploty na 35 či 40 °C sušička šla v oboch prípadoch na 55°C. Tento "bug" mu potvrdili aj v autorizovanom servise. Hold, biznis je biznis. Každopádne pri verzii 1030 digi termoregulácia údajne funguje, o čom som sa po zakúpení sám presvedčil. 

Všetky lacné sušičky ovocia (potravín) fungujú len na dva módy: zapnutá alebo vypnutá. A pokiaľ je v stave "ON", tak fičí na teplote cez 60 °C, čo je v prípade mnohých potravín (hlavne bylín) doslova "pekelne" veľa. To je dôvod, prečo som vedel, že moja voľba nepadne na "low-end".

Concept 1030 digi sa dá obstarať bez problémov cez internet za cenu niekoľko euro pod rozpočet 60 euro. Takže v podstate jasná voľba. Dorazila behom pár dní. Nestihla sa ešte ani poobzerať a už bola naložená na maximum. Najnižšia teplota pri ktorej výrobca deklaruje že dokáže sušiť je 35 °C. Meral som na prvom site aj na najvrchnejšom a bolo to +- 32 °C (teda skôr tých plus ;). Uvidíme po určitej dobe používania, či sa začnú hodnoty líšiť. Každopádne pokiaľ naložíte všetkých 9 sít podbeľovými kvetmi a použijete ešte aj bylinkové sito (extra element), nemôžete očakávať, že takúto "nálož" vysušíte pri najnižšej teplote za 5-6 hodín. Mne to trvalo nejakých 2 x 12 hodín do momentu, kedy som mal istotu, že kvety sú suché. Oplatí sa však byť trpezlivý. Odmenou za trpezlivosť budú kvalitne pripravené bylinné čajové zmesy.

Milým prekvapením bola nízka hladina hlučnosti. Nepredpokladám teda, že pri sušení pri vyšších teplotách bude hlučnosť iná, ale k sušičke sa ešte vrátim po nejakej dobe praktického využívania. Ako som už spomenul, sušička sa dodáva s deviatimi sušiacimi sitami, ktoré do seba pekne zapadajú. Mimo tie obsahuje tiež 5 ks hustejších sitiek na bylinky (a teda drobné potraviny), ktoré sa vkladajú jednotlivo do základných sít. Pre predstavu, hlavičky podbeľu sa v pohode udržia aj v klasickom site, avšak menšie prvosienkové okvetia po zosušení prepadávajú a problematicky sa z neho vyberajú. S "bylinkovým" sitom tento problém úplne odpadáva. Predpokladám tiež, že vloženie bylinkového sita sťažuje prechod vzduchu a tak sušenie trvá dlhšie. Pri bylinkách sa to nemusí javiť ako problém, avšak pri plnej náloži a 35 °C bude sušič vďačný za každú ušetrenú hodinu. Jediné šťastie, že prístroj nevyžaduje obsluhu a podľa návodu obsahuje termostatickú poistku, takže v prípade prehriatia sa, vypne sám. Čo ma ešte prekvapilo, po vypnutí prístroja vypínačom ventilátor ešte pár minút fúka. Počítam, že je to na to aby schladil výhrevné zariadenie. Neprináša to žiadny negatívny následok, len ma to trošku zaskočilo a niekoľko prvých sušení som rušil tvrdým vybratím prístroja zo zástrčky. 

Tak teda "Do zosušenia, priatelia!" Po sezóne sa k prístroju vrátim s praktickými poznatkami.

 • Ohodnotiť tento článok:
  (1 hlas)
 • Zverejnené v kategórii technika
 • Prečítané 5618 krát
Dušan Beláň

Na konci leta 2012 sme sa presťahovali na Oravu, do kraja na úpätí Tatranských štítov. Po dekáde života v Krásavici na Dunaji celkom veľká zmena. Na druhú stranu výzva ako začať žiť iným spôsobom ako je "trend". Presýtený konzumu sa snažíme vystúpiť z rýchlika a rozhliadnúť sa v priestore v ktorom žijeme. Postupný návrat k prirodzenému spôsobu života v nás rozdúchava zmysel bytia. Snažíme sa užívať život smerovaním k prírode. Na týchto stránkach sa chcem venovať prírodným zdrojom, chutnej strave, permakultúre, gazdovským záležitostiam, tradičným remeslám ale aj fermentácii a mnohým iným vidieckym témam.

Webstránka: www.egazda.sk

Galéria fotografií

Viac z tejto kategórie: De'Longhi Pangourmet vs. ETA Siesta »

10 komentáre

 • Jana H.

  Jana H.

  Odkaz na komentáre štvrtok, 16. máj 2013, 18:28

  Ďakujem za zaujímavý článok. Práve zvažujem kúpu sušičky (chcem sušiť hlavne bylinky) a snažím sa zorientovať v tejto oblasti. Som rada, že som objavila Váš blog. Váš pohľad na svet okolo nás je mi veľmi blízky :) Jana

 • Dušan

  Dušan

  Odkaz na komentáre piatok, 17. máj 2013, 05:31

  Práve na bylinky je toto, myslím, dobrá voľba. Pokiaľ by to užívateľ chcel prioritne na sušenie ovocia, tak môže ušetriť pár euro kúpou sušičky bez termoregulácie, ktorá bude sušiť na podstatne vyššej teplote, čo pri ovocí nebude vôbec na škodu. Pri bylinkách by to ale bolo.
  P.S.: Ja váš blog sledujem už dlhšie. Vďaka nemu som začal používať tlakový hrniec. Huspenina bola na prvý krát fantastická! ;)

 • Roman Buček

  Roman Buček

  Odkaz na komentáre štvrtok, 01. august 2013, 10:42

  Super článok.

  Tiež som si kúpil túto sušičku a zarazilo ma ,že aj po 15 hodinách sušenia boli napoly prepolené marhule stále skoro také ako som ich tam vložil.Tak som zobral merák s teplotným snímačom a nameral som pri spodnom site teplotu 41°C pri navolení 58°C a 47°C pri navolení 68°C.Poprosil by som Vás o zmeranie teploty vo Vašej sušičke, aby som vedel či je to v poriadku alebo ju mám reklamovať.Marhule som sušil pri 58°C a tých reálnych 41°C je dosť málo.

  Velmi pekne ďakujem

 • Dušan

  Dušan

  Odkaz na komentáre štvrtok, 01. august 2013, 12:05

  Tento typ susicky, cize susicka s ventilatorom a tepelnym zdrojom (aj ked s termoregulaciou) je hodne jednoduchy "vynalez". Pozabudol som, priznavam, v clanku pripomenut, ze realne viac ako 3-4 sita su nezmysel. Teplo ide linearne z vyhrevneho telesa cez sita von. Nikto ma nepresvedci ze niekde cirkuluje. Ak, tak jeho mizive percento. Toto ma za nasledok uberanie teploty (a teda akoby vykonu) pri kazdom dalsom "schodiku". A tazko bude niekto susit dole ovocie, v strede huby a na vrchu bylinky :)
  Kazdopadne nastavena teplota by mala sediet minimalne na prvom a mozno druhom site...resp. tam by sa nemala odlisovat o par stupnov. Behnem na huby a pichnem tam teplomer (merac s cidlom nemam :/ ). 41 vs. 58 ci 47 v. 68 je dost velky rozdiel...

 • Vlado Z.

  Vlado Z.

  Odkaz na komentáre piatok, 09. august 2013, 09:01

  Roman, v tejto susicke sme neskusali vyssie teploty, ale 35, 41 a 46 funguju velmi dobre - to jest, vystupny vzduch zo spodnej casti ma na spodnom site cca pozadovanu teplotu a tuto drzi (merane digi teplomerom s pamatou, takze po suseni viem, co sa tam dialo). Samozrejme, ak dam do susicky 6 poschodi (dobre 3 kila) nakrajanych paradajok, odparovana voda ochladzuje povrch, takze na hornom site bude teplota o dost nizsia. Preto je potrebne pravidelne ( po niekokych hodinach) menit poradie sit. Co sa tyka vyssich teplot, mozem vecer skusit. Ale ak ste to merali dole, predpokladam, ze sa jedna vadny kus.
  PS: Susime do 42C, aj prepolene paradajky sa daju pekne vysusit, ale trva to samozrejme dost dlho, sj slivky aj rozne vita placky, nebol problem s nejakym kazenim.

 • Vlado Z.

  Vlado Z.

  Odkaz na komentáre piatok, 09. august 2013, 19:35

  Tak skusal som 58C, digi teplomer mam ale len do 50, takze ked teplota vysla na 54C a display bol uz cierny, tak som to stopol...

 • Roman Buček

  Roman Buček

  Odkaz na komentáre utorok, 13. august 2013, 19:09

  Ďakujem pekne,sušička ide na reklamáciu.
  PS:Teplotu som meral pri prázdnych sitách aj hore aj dolu bola viac-menej rovnaká a cez 50°C som sa nedostal ani na najvyšší výkon.
  Ešte raz ďakujem

 • Dušan

  Dušan

  Odkaz na komentáre piatok, 16. august 2013, 14:34

  Tak som zmeral teplotu na prvom site pocas susenia sliviek. Nastavena teplota 58° C, zmerana 42° C. Este urobim par merani.

 • Vlado Z.

  Vlado Z.

  Odkaz na komentáre streda, 21. august 2013, 10:19

  Dusan, to je divne. Ked sme mali 4-5 poschodi paradajok - mokre rozkrojene na stvrtky alebo polovice, podla velkosti, tak sme museli pouzivat ten program 41C lebo na 46C to uz slo cez 45C a to sme nechceli. Ale merane samozrejme dole - na spodnom site. Ak mas plnu susicku mokrych veci, tak samozrejme odparovanim vody sa to ochladi a hore bude "zima". Ale dole, aby bolo tak malo, to sa mi fakt nezda.
  Kazdopadne, uz premyslam nad dakou vlastnou susickou... :-)

 • Dušan

  Dušan

  Odkaz na komentáre piatok, 30. august 2013, 21:04

  Susil som tie paradajky...tusim 5 sitiek. V podstate male (cherry a spol.), prekrojene na polovicu (ale nedokrojene). Na 48 stupnovom programe to trvalo tusim 5 dni s tym, ze najprv sli 3 poschodia a potom som ich podlozil dalsimi dvomi.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA