„Smutek jen stěží utopíš v alkoholu. Bývá totiž zatraceně dobrým plavcem.“ Lech Przeczek

Kvasený zeler? Áno!

Kvasenie zeleniny v pohári Kvasenie zeleniny v pohári

Ešte minulého roku som cez akýsi internetový bazár kúpil doslova za pár drobných brožovanú knižku s názvom Konzervujeme Zdravo, od Stanislava Muntága. Knižka je z roku 1991 a asi je problém ju dnes získať. Ja sám som sa k nej dostal neplánovane a doslova náhodou. Tak či onak, je to skvelá učebnica konzervovania a dodnes z nej neustále čerpám. Myslím, že ju budem v mojom blogu ešte dosť spomínať.

Na penzióne sme niekoľko krát hosťom pripravili jednu takú "špecialitku", ku ktorej som sa dostal vďaka spomínanej knižke. Kvasený zeler. Veľmi jednoduchý recept, ktorý si môžete doma urobiť kedykoľvek. Aj rovno zajtra. Nepotrebujete naň žiadne sudy, kvasné uzávery ani kvasinkové kultúry. Proces využíva mliečne kvasinky obsiahnuté priamo v zelenine tak, ako známe a bežné kvasenie kyslej kapusty.

Čo na to teda potrebujeme?

  • zeler (to je prekvapenie, čo? ;)
  • soľ, rascu
  • vzduchotesne uzatvárateľný pohár (napr. klasický 7 dcl zaváraninový)

A to je všetko. Postup je veľmi jednoduchý. Na hrubom strúhadle nastrúhame ošúpaný zeler. Použijeme klasické kuchynské strúhadlo. Použitie nožov na kapustu by malo za následok skôr zelerové čipsy a my potrebujeme konzistenciu podobnú nastrúhanej kapuste. Takto nastrúhaný zeler striedavo zasypávame zmesou soli a rasce (s rascou opatrne, nech nám to celé nezhorkne) a pritláčame (tzv. "nabíjame"). Nebojíme sa pritom pritlačiť tak, aby sme z pomerne suchého zeleru vytlačili nejakú tu šťavu. Zistíme, že tej šťavy síce v zeleri nie je toľko ako v kapuste, ale napriek tomu dostatočne veľa na to, aby v závere nabíjania zaliala celý objem zeleru. Ak by jej náhodou bolo málo, prilejeme do pohára na záver prevarenú a vychladenú vodu. A to je všetko. Pohár uzavrieme a odložíme na približne 3 týždne na tmavé miesto (mimo slnka) pri izbovej teplote. Po troch týždňoch je vitamínu cé plný zeler pripravený na konzumáciu. Určite vás prekvapí náramná konzistenčná aj chuťová podobnosť s kyslou kapustou. Rovnako využitie ako príloha k jedlám je podobná. Takto spracovaný zeler dáme do chladničky a snažíme sa do 1 - 2 týždňov ho skonzumovať. V opačnom prípade, pri pokračujúcom kvasení, nám môže podstatne zmäknúť a stratiť na kvalite.

A keď budeme zeler pripravovať ďalší krát, môžme zaexperimentovať a pridať chren, cibuľu či poprekladať inou zeleninou. Želám vám dobrú chuť, priatelia!

  • Ohodnotiť tento článok:
    (3 hlasov)
  • Zverejnené v kategórii konzervovanie
  • Prečítané 6492 krát
Dušan Beláň

Na konci leta 2012 sme sa presťahovali na Oravu, do kraja na úpätí Tatranských štítov. Po dekáde života v Krásavici na Dunaji celkom veľká zmena. Na druhú stranu výzva ako začať žiť iným spôsobom ako je "trend". Presýtený konzumu sa snažíme vystúpiť z rýchlika a rozhliadnúť sa v priestore v ktorom žijeme. Postupný návrat k prirodzenému spôsobu života v nás rozdúchava zmysel bytia. Snažíme sa užívať život smerovaním k prírode. Na týchto stránkach sa chcem venovať prírodným zdrojom, chutnej strave, permakultúre, gazdovským záležitostiam, tradičným remeslám ale aj fermentácii a mnohým iným vidieckym témam.

Webstránka: www.egazda.sk

2 komentáre

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA