"Gramotnosť je formou otroctva, kým čitateľ nepraktizuje systematickú formu kritického myslenia." Richard Grove

Pár ich konečne očervenelo - Africká omáčka

Minulý týždeň som obral prvé plody môjho celoročného úsilia (teda "sial" som koncom januára). No...aby som neklamal, tak úplne prvé plody šli po prezretí rovno na niťku a sušia sa na semeno. Povedal som si, že by bolo fajn urobiť nejakú omáčku, keďže minuloročné som už minul. Tentokrát, podľa v kuchyni dostupných ingrediencií, to vyšlo na "Africkú omáčku". Ja som, ako inak, trošku zaimprovizoval a obmenil ju. 

V pôvodnom recepte bola použitá odroda Habanero Red Savina (450 000 SHU). To je mi trošku podivné, pretože táto odroda pochádza zo Spojených štátov. V roku 2007 ju ako najštipľavejšiu papričku vystriedala v Guinessovej knihe rekordov až Naga Jolokia (cez 1 000 000 SHU). K poriadnej africkej omáčke by som skôr očakával nejaké Fatalii. Žiaľ, z mojich Chinense papričiek (ktoré sa v štipľavosti môžu rovnať tomuto Habanerku) tento rok asi nič moc nebude. Naga Morich/Dorset naga (cez 1 000 000 SHU) ešte len teraz zarodila...takže dozrieť by mala najskôr v novembri...a to je, predpokladám nezmysel, vzhľadom na to, že minulý rok sme sa už koncom septembra kochali pohľadom na prvý sneh ;). Druhou Chinense odrodou ktorá mi zarodila je (aspoň zatiaľ som o tom presvedčený) Jamaican hot red/Jamaican red mushroom (150 000 SHU). Tie už plody nejaký ten týždeň majú, tak uvidíme.

Takže podľa hesla "Aký mala, taký dala." som natrhal všetko čo sa začervenalo. A teda Sibírske domáce chilli (na internete vyhľadateľná skôr ako "Sibirischer hauspaprika"). K tomu som pridal pár kúskov mne zatiaľ neznámej papričky klasického tvaru (kratšia a masívnejšia ako bežný "Cayenne"...viď titulná fotografia) a na záver dva kusy opäť neznámej pomerne veľkej a mäsitej chilli papričky. Keď vypátram názvy, určite dopíšem do diskusie pod článkom. Takže aby som zbytočne nenaťahoval, zoznam ingrediencií:

 • hrsť chilli papričiek ktoré máte po ruke (alebo ktorým sa už ráčilo dozrieť) ..čím viac, tým samozrejme lepšie :)
 • hlavička cesnaku (skoro všetky strúčiky...okrem dvoch...tie mi ukradla manželka do polievky) - tu by som nechal priestor na úpravu...pôvodná receptúra počítala s pár strúčikmi
 • 2 ČL soli
 • 2 ČL cukru
 • 6 PL ryžového octu
 • 1 stredne veľká cibuľa
 • 3 stredne veľké prezreté rajčiny
 • 1 veľká červená paprika (sladká)

Keďže som mal málo chilli a bál som sa že vyrobím detskú výživu, strčil som tam ešte 3 tržnicové feferónky (bez semiačok). Chilli som dával celé (bez stopky ;). Postup je veľmi jednoduchý:

 1. Cibuľu a sladkú papriku (bez semien) som nakrájal na kúsky.
 2. Paradajky som ošúpal a tiež nakrájal.
 3. Spolu s ostatnými ingredienciami som vložil do mixéra a pomixoval.
 4. Zmesku som hodinu varil na miernom ohni. Pozor na ovoniavanie, pretože hustá hmota zvykne na sporáku čas od času zaprskať, tak nech vám nevyprskne oko ;)

Zdalo sa mi, že hmota ešte nie je dostatočne kompaktná, tak som ju nechal variť dlhšie, až som na ňu zabudol. Ďalšia polhodinka ju poriadne zahustila, ale nevadí. Takýto maglajzík som nalial do pohárov (ešte za horúca), uzavrel, čo najviac zatiahol a preklopil naopak, aby sa vysterilizovali aj víčka.

A to je teda všetko. Prajem dobrú chuť. Teda...ešte aby som nezabudol...ani zrno nazmar..takže kastrólik prekne krásne povylizovať! ;)

 

 

 

 • Ohodnotiť tento článok:
  (3 hlasov)
 • Zverejnené v kategórii varenie
 • Prečítané 4003 krát
Dušan Beláň

Na konci leta 2012 sme sa presťahovali na Oravu, do kraja na úpätí Tatranských štítov. Po dekáde života v Krásavici na Dunaji celkom veľká zmena. Na druhú stranu výzva ako začať žiť iným spôsobom ako je "trend". Presýtený konzumu sa snažíme vystúpiť z rýchlika a rozhliadnúť sa v priestore v ktorom žijeme. Postupný návrat k prirodzenému spôsobu života v nás rozdúchava zmysel bytia. Snažíme sa užívať život smerovaním k prírode. Na týchto stránkach sa chcem venovať prírodným zdrojom, chutnej strave, permakultúre, gazdovským záležitostiam, tradičným remeslám ale aj fermentácii a mnohým iným vidieckym témam.

Webstránka: www.egazda.sk

Galéria fotografií

1 komentár

 • Dušan

  Dušan

  Odkaz na komentáre piatok, 30. august 2013, 21:00

  Sprava z terenu: omacka na stejkoch je vynikajuca...buduci tyzden, dufam, urobim trochu viac poharikov..mnam!!!

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA