"Každý mechanik, ktorý si aspoň trikrát denne nemusí umyť ruky, je fušer." Shoichiro Toyoda

Poslovia jari

Prvosienka jarná zvestuje prebúdzanie sa prírody Prvosienka jarná zvestuje prebúdzanie sa prírody
Srdce moje, nesmieš zúfať, to, čo zima vzala ti, jar zas vráti ti, v lepší osud musíš dúfať.Heinrich Heine

Tento rok zima potiahla aj na Oravské pomery pomerne dlhú zimu. Dva krát nás natiahla, tváriac sa, že je na ústupe, no napokon predsalen prírodný kolobeh našich zemepisných šírok presadil svoj rád. Už sme sa aj tešili. Dni sa začali predlžovať a slnko už kraľuje dňom. Posledné roky mám pocit, že prechodné obdobia, jar a jeseň, sa výrazne skracujú a na svoj úkor predlžujú dni s výrazne extrémnymi teplotami, či už zimné alebo letné. Aj preto sa snažíme čo najviac využiť počasie, kedy je nutné ešte niesť so sebou aj nejakú tu bundičku.

Napriek tomu, že už nejaký ten týždeň si moje nohy užívajú sandále, počasie je ešte vrtkavé a teploty v noci sa nepríjemne blížia nule. Napriek tomu si už možno všímať prvé zvesti jari. Tými najtypickejšími zvestovníkmi podroháčskej krajiny sú určite šafrány, alebo ľudovo povedané "krokusy". Tie však pre "bylinkára" nemajú iný úžitok ako pokochanie zraku. Nielen že sú zákonom chránené (aspoň myslím), ale ako známa korenina sa využiť nedajú, pretože sa jedná o iný druh šafránu.

Avšak prvými jarnými lúčmi slnko z pôdy vyženie pre nás prakticky užitočnejšie bylinky:

Prvosienka jarná:

Už názov prezrádza, že sa jedná o typického posla jari. V našich podmienkách sa zbierajú dva druhy prvosienky a to prvosienka jarná a prvosienka vyššia. Vyššia rastie vo vyšších polohách, nemá taký nafúknutý a baňatý kalich, kvetu chýba pomarančová škvrna a nevonia. Prvosienka vyššia sa vedie ako jedovatá rastlina. V ľudovom liečiteľstve sa však vyutívajú obe hlavne pri chorobách dýchacích ciest. Uvoľňuje hlien, uľahčuje vykašliavanie. Používa sa aj ako močopudný prostriedok. Využíva sa kvet aj koreň. Priznám sa, v samotnom využití, hlavne prvosienky vyššej vzhľadom na jej jedovatosť, mám medzery, ktoré skúsim doplniť.

Podbeľ liečivý:

Ďalšia jarná lastovička. Taktiež sa používa na liečenie dýchacích ťažkostí, ale aj na vonkajšie použitie na ťažko hojace rany, vredy, ekzémy. Čerstvé listy sa prikladajú na opuchliny a reumatické miesta.

Pľúcnik lekársky:

Mne osobne veľmi sympatická rastlina. Jej výskyt je trošku neskorší ako jej predchodcov. Zbiera sa list aj vňať. Využitie veľmi podobné ako pri podbeli. Mladé prízemné listy sa dokonca dajú konzumovať ako jarný šalát! Nasušený kvet príde v chladnom období vhod.

Púpava lekárska:

Veľmi známa a rozšírená rastlinka. Nepatrí medzi typických zvestcov jari, pretože začína kvitnúť až v "druhom" kole, ale spomenieme si ju. Teda úplne v krátkosti, že sa z nej robí zaujímavé víno, ktoré by som tento rok rád vyskúšal, takže sa môžete tešiť čoskoro na príspevok. Z koreňa sa robí tiež koreňové pivo, čomu by som sa taktiež rád pozrel na koreň ;). Výhodou púpavy je, že ju môžme zbierať celú teplú sezónu, keďže kvitne od apríla do októbra.

Toľko asi prvé rastlinky ktorým som sa počas prvých jarných týždňov venoval. Netvrdím, že sú to jediné o ktoré v toto obdobie zavadíme na lúkach a medziach. Napríklad taký typický je aj Medvedí cesnak. Na ten som, žiaľ, túto jar v oblasti v ktorej sa pohybujem nenatrafil. To ma aj celkom mrzí, pretože sa jedná o úžasnú rastlinku.

  • Ohodnotiť tento článok:
    (1 hlas)
  • Zverejnené v kategórii božia lekáreň
  • Prečítané 2577 krát
Dušan Beláň

Na konci leta 2012 sme sa presťahovali na Oravu, do kraja na úpätí Tatranských štítov. Po dekáde života v Krásavici na Dunaji celkom veľká zmena. Na druhú stranu výzva ako začať žiť iným spôsobom ako je "trend". Presýtený konzumu sa snažíme vystúpiť z rýchlika a rozhliadnúť sa v priestore v ktorom žijeme. Postupný návrat k prirodzenému spôsobu života v nás rozdúchava zmysel bytia. Snažíme sa užívať život smerovaním k prírode. Na týchto stránkach sa chcem venovať prírodným zdrojom, chutnej strave, permakultúre, gazdovským záležitostiam, tradičným remeslám ale aj fermentácii a mnohým iným vidieckym témam.

Webstránka: www.egazda.sk

Galéria fotografií

View the embedded image gallery online at:
http://egazda.sk/item/9-poslovia-jari#sigProGalleriab548bcf922
Viac z tejto kategórie: Zázvorový sirup (a cukríky) »

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA