„Ak ti blaho svojich detí leží na srdci, nechaj, nech skúsia trochu zimy a hladu.“ čínske príslovie

Čertova presnidávka

Keď prechádzaš peklom, nezastavuj sa.Winston Churchill

Posledné dni sú paradajky na vedľajšej kolaji. Plnú pozornosť venujem dozrievajúcim chilli papričkám. Dnes by som virtuálnemu svetu rád predstavil moju Oravskú modifikáciu povestnej sladkej mangovej omáčky. Žiaľ, habanero (aspoň zatiaľ) nepestujem, takže som si musel vystačiť v celom recepte s podhorskými náhražkami :).

Habanero patrí medzi drsnejšie druhy papričiek, nie však čo sa podnebia v ktorom rastie týka, ale vďaka svojej pomerne vysokej pálivosti. Ja som si musel vystačiť s tým, čo mám..respektíve s tým, čo mám dozreté. 

Ale poďme rovno na to. Čo som si nachystal:

 • opäť hrsť alebo aj viac pikantných papričiek (podľa požiadavky z priebehu prípravy)
 • ovocný základ (ja som tentokrát robil dve: slivkovú a jablkovú...tieto dve ovocia sú, myslím, dostatočne typické pre Oravu) ..pri jablkovom som použil 0,7 litra jablkového pyré (Alnatura z DM drogerie), pri slivkovom som pomixoval asi 1/2 až 3/4 kg prezretých sliviek (z tržnice)
 • 1-2 hlavičky (nie strúčky, hlavičky) cesnaku...netreba sa obávať, cesnaková chuť sa varením hodne zjemní, cesnak mám rád a...cesnaku som kúpil veľa :D
 • ocot (podľa chuti či dostupnosťi..zvykne sa preferovať vinný alebo ryžový, ja som použil ryžový spolu s našim klasickým kvasným. Na budúce vyskúšam jablkový) - množstvo podľa chuti
 • cukor
 • soľ

Následne je postup veľmi jednoduchý:

 • pyré alebo ovocný základ v mixéri zriedime trochou octu (ryžový a vinný majú jemnejšiu chuť)
 • následne mixujeme a pridávame strúcky cesnaku v závese s chilli papričkami. V tomto momente môžeme kontrolovať (plus mínus) celkovú štipľavosť ochutnávaním. Buďme opatrní a do mixéra pozerajme naozaj až vtedy, keď stojí a oči nám neohrozuje bublajúca hmota.
 • pri ochutnávaní zhodnotíme aj sladkosť a prípadne dosladíme cukrom (použil som trstinový..biely je už všetok v demižónoch ;)
 • následne pridáme asi 1 čl soli (samozrejme, nenechajte sa obmedzovať, ale pri sladkej omáčke treba soliť naozaj opatrne)
 • takúto zmes som vylial do nerezového hrnca a s častým miešaním varil asi 30 minút
 • oheň som znížil na najnižšie a horúcu omáčku som ponalieval do pohárov, ktoré som okamžite uzavrel a tradične preklopil naopak, čím sa sterilizujú aj víčka

A to je asi tak celé. Omácka je vhodná vďaka svojej pomerne hustej konzistencii ako dip alebo na steaky z hovädzej roštenky ;)

Jablková vďaka červeným papričkám dostane peknú oranžovú farbu. Slivková vďaka prezretej dužine a fialovej šupke ide do bordova. 

Ak máte prebytok exotických papričiek, zaexperimentovanie v štýle mangovej omáčky je dobrá voľba. Pri držaní sa pri zemi si takouto dobrotou získate gurmánske srdcia aj nežného pohlavia (čím, božechráň, hlavne po návšteve súťaže Chilližrout 2013, nechcem povedať že ženy neznesú pikantnú chuť!). Do budúcna by som rád na tieto omáčky použil nejaké žlté papričky (možno Habanero white, ktorú som "vyfúdsvapoval" na Facebooku).

Nezabúdajte, že chilli má nielen antibakteriálne a protirakovinotvorné účinky, blahodárne pôsobí na trávenie (v rozumnom množstve) a dýchacie cesty, ale telu napomáha plniť taktiež termoregulačnú funkciu, čo ocenia najmä "zmrzliny" v sychravom jesennom a zimnom období. 

Takteda, vidíme sa v pekle, priatelia!

 

 

 • Ohodnotiť tento článok:
  (3 hlasov)
 • Zverejnené v kategórii varenie
 • Prečítané 5893 krát
Dušan Beláň

Na konci leta 2012 sme sa presťahovali na Oravu, do kraja na úpätí Tatranských štítov. Po dekáde života v Krásavici na Dunaji celkom veľká zmena. Na druhú stranu výzva ako začať žiť iným spôsobom ako je "trend". Presýtený konzumu sa snažíme vystúpiť z rýchlika a rozhliadnúť sa v priestore v ktorom žijeme. Postupný návrat k prirodzenému spôsobu života v nás rozdúchava zmysel bytia. Snažíme sa užívať život smerovaním k prírode. Na týchto stránkach sa chcem venovať prírodným zdrojom, chutnej strave, permakultúre, gazdovským záležitostiam, tradičným remeslám ale aj fermentácii a mnohým iným vidieckym témam.

Webstránka: www.egazda.sk

Galéria fotografií

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore

S firmami a značkami v blogu spomenutými nemám žiadne zmluvy ani dohody. Neberiem od nich žiadne provízie, ani finančné či materiálne benefity. V článkoch vyslovujem moje vlastné názory a postupy. Žiadny príspevok nemá charakter PR.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA