„Možno mi chýba vychovanie a utrpím ešte veľa rán pre svoje jediné prianie: Byť sám sebou a nebyť sám.“ L.A. Seneca

O mne

Napriek tomu, že zo strany priateľov sme mali dané video či textovú verziu príbehu na tanieri pomerne často, vždy sa na ňom rád zabavím.

Náš denník nádejného Oravčana sa líši okrem geografického umiestnenia príbehu ešte v dvoch veciach: Prišli sme až v septembri a hlavne ... dodnes si to stále užívame :)

Ako štartér k založeniu týchto stránok vplývalo mnoho faktorov. Tým prvotným bola moja pamäť. Častokrát niečo robím a myslím si, že daný postup si s prehľadom zapamätám. Prd makový. Už o týždeň nemám páru o tom, čo som vôbec robil, nieto ešte o detailnom postupe. V určitom okamihu som si začal robiť dôkladnú fotomobilnú dokumentáciu, čo výrazne pomohlo. Na druhú stranu, mal som neustálu potrebu sa o všetky poznatky, informácie či postupy a skúsenosti, s niekym podeliť. Keď som ešte pomerne intenzívne fotografoval a lektoroval, písal som blog o tom, čomu sa aktuálne venujem. Je to, na druhú stranu tiež, akási forma komunikácie so zákazníkom. Tá potreba vo mne zostala aj po zmene ovzdušia.

Pretože som spoznal trýzeň smädu, vyhĺbil som studňu, z ktorej by mohli piť aj iní.Ernest Thompson Seton

Druhým, pomerne silnejúcim faktorom ktorý ma dokopal k písaniu tohto blogu či denníka, bol narastajúci záujem našich hostí nielen o produkty ale aj o ich samotnú prípravu. Veď samozrejme, nemôžu utekať na Oravu vždy, keď dostanú chuť na celozrnné ovsené lievance so zázvorovým sirupom, alebo nakladanú červenú repu. Ale poďme pekne po poriadku:

Začiatkom roku Pána 2012, na základe okolností vyžadujúcich zmenu bývania, sme sa s manželkou zamysleli, či pre nás ešte stále je zmysluplné zostávať v Krásavici na DunajiTo akože Bratislava.. ;). Pár dní sme zhodnocovali pre a proti, až sme dospeli k spoločnému záveru, že by možno stálo za to opustiť ekonomický pupok Slovenska a vrátiť sa k tomu, čo nám celú dobu asi najviac chýbalo, k horám. Nebolo to, samozrejme, rozhodnutie ľahké. Človek, pokiaľ si zvykne na určité výhody vyplívajúce z ekonomicky silného regiónu, dosť ťažko sa s nimi lúči. Našťastie už nemáme dvadsať a rebríček hodnôt sa nám organizuje iným algoritmom ako kedysi.

...Keď odchádzali z mesta, ich priatelia si ťukali na čelo, či sa nezbláznili, že odchádzajú z mesta, že chcú žiť bez priateľov, bez susedov, bez supermarketov, bez kina...bez vymožeností a ruchu veľkomesta . Dnes k nim títo istí priatelia chodia cez víkendy relaxovať,..Laura Kovalová

Ďaľším, nemenej závažným dôvodom úniku z mesta bol pocit, že to akým smerom sa spoločnosť uberá a ako na nás vplýva sa nám nezdá byť v poriadku. Chýbajúce vyváženie fyzickej a duševnej práce, absencia duchovnej stránky života u valnej väčšiny spoločnosti a odklonenie sa od prírody, nás začali zožierať za živa. Celý systém života súčasnosti, založený na egoizme a vláde peňazí nám začal viac než prekážať. Postupne sme jednotlivé elementy tejto negatívnu energiu vyžarujúcej mašinérie začali vylučovať zo svojeho života. Duševné ozdravenie a obroda je jednou z priorít tejto zmeny.

Ak sa nechcete stať obeťami farmaceutickej mašinérie, dávajte si pozor na to, čo jete, čo pijete, alebo čo sledujete v televízii. Mnohé potraviny zo supermarketu, sýtené nápoje či mikrovlnná rúra, sa vám môžu vypomstiť. Dôležité je tiež zachovanie duševnej rovnováhy či už rôznymi telesnými a duševnými cvičeniami alebo hoci len pobytom v prírode.Yuri Ljámandi Mattali

A tak sme si povedali, že skúsime vidiek. Skúsime blízkosť lesov, iné starosti a iné radosti. Skúsime chladné rána podhorskej oblasti a turistický ruch sezóny. Postupom času som odložil moje prioritné pracovné náradie (počítač a fotoaparát) na druhú koľaj a oboma nohami som skočil do cestovného ruchu. Ani neviem ako a dostal som na krk peknú veľkú nehnuteľnosť s ôsmymi kľúčmi, snežnou frézou a kosačkou na trávu. Vzal som to ako výzvu a možnosť, ako ľuďom ukázať iné chute života. A o tom hlavne sú tieto stránky...

P.S.: V prípade, že máte čo povedať k téme a mali by ste záujem na týchto stránkach hosťovať, neváhajte ma kontaktovať. Som otvorený spolupráci a priestor na realizáciu rád poskytnem.

Partneri:

Penzion ORAVA Penzion ORAVA